Haftalık Piyasa Raporu/02.08.2015

Hafta Sonu Neler Yaşandı?

Paritelerde hareketliliğin son derece fazla olduğu bir ayı geride bıraktık. Hafta içinde FOMC kararları açıklandı. Piyasa faiz artışının ne zaman olacağına yönelik bir sinyal bekliyordu. Fakat açıklamalara baktığımızda faiz artışının zamanlamasıyla ilgili bir bilgi yoktu.
FOMC kararlarından sonra dolar baskısında herhangi bir azalma yaşanmadı fakat Cuma günü istihdam verisinin beklenti altı kalması dolar satışlarının gelmesine ve paritelerde keskin hareketlerin yaşanmasına neden oldu. Eylül ayında yapılacak olan toplantıya kadar önemli iki istihdam raporu var. Fed bu verileri yakından takip etmeye devam edecek.
Yurt içinde ise siyasi belirsizliklerin ve jeopolitik risklerin olduğu son denemede USDTRY’de yükselişler yaşandı. Erken seçime gidilmesi durumunda ise TRY üzerindeki baskısının devam edeceğini söyleyebiliriz.
Hafta sonu Çin’den imalat PMI açıklandı. PMI verisinin 50 seviyesine gerilemesi ekonominin üçüncü çeyreğe beklendiği kadar iyi başlamadığını gösteriyor. Endeks ise son 5 ayın en düşük seviyesine gerileyerek 50.2 ile beklenti altında kaldı. Baktığımızda Çin ekonomisindeki soğuma hala devam ediyor. Önümüzdeki dönemlerde PBoC’den yeni gevşeme hamleleri gelebilir. 
Fed üyesi Bullard’dan açıklamalar geldi. Bullard, ABD’nin Eylül ayındaki faiz artırımı için hazır olduğunu ifade ederken, Fed’in verilere bağlı karar alma politikasında herhangi bir değişiklik olmadığının altını çizdi.
BoJ başkanı Kuroda yaptığı açıklamada şuan için parasal gevşeme hamlelerini artırımaya gerek olmadığını fakat ihtiyaç olması durumunda ise BoJ’un gereken hamleleri yapacağını ifade etti. Japonya’nın enflasyon trendinin ise dengeli bir şekilde geliştiğini sözlerine ekledi Kuroda.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.