Haftalık Piyasa Raporu – 28.06.2015

Flaş: Yunanistan’da İflas Kapıda!

Yunanistan ile kreditörleri arasında aylardır süren görüşmelerde bu hafta sonu önemli gelişmeler yaşandı. Haftalardır görüşmelerden elle tutunabilir bir sonuç çıkmadı. Her iki taraf da kırmızı çizgilerinden ödün vermeden görüşmeler devam etti. Fakat Çipras’ın kreditörlerin teklifini referanduma götürme kararını açıklamasının ardından taraflar arasındaki ipler tamamen koptu ve dün akşamki son Eurogroup Zirvesi sonrası zehir zemberek açıklamalar geldi.
Syriza ile muhalefet partileri arasında sert tartışmaların yaşandığı parlamentoda yapılan oylamada, Bakanlar Kurulu’nun referanduma gidilmesi kararı 178 milletvekilinin ‘evet’ oyuyla kabul edildi.
Başbakan Çipras, oylama öncesinde yaptığı konuşmada ülkenin tarihi gelişmelerle karşı karşıya bulunduğunu ifade ederek, Bakanlar Kurulu’nun aldığı halk oylaması kararının müzakerelerdeki tıkanıklığın çözümüne yönelik atılmış doğru bir adım olduğunu belirtti. 
Halk oylaması açıklandıktan sonra on binlerce kişi mevduatlarını çekmek için bankamatiklere hücum etti. Bankalarda geç saatlere kadar uzun kuyruklar oluşurken, vatandaşların mümkün olduğu kadar para çektikleri ifade edildi.
Diğer yandan ECB acil yardım fonunu aynı seviyede tutarken Yunanistan Finansal İstikrar Konseyi sermaye kontrolleri uygulanması ve bankaların önümüzdeki 6 gün kapalı kalmasını önerdi. Ayrıca bankamatiklerin yarın kapalı kalması da gündemde. Yani sermaye kontrolleri kapıda.
Yunanistan Maliye bakanı Varoufakis açıklamalar yaptı. Müzakerelerden herhangi bir sonuç çıkmaması üzerine Yunanistan’ın yeni tekliflere açık olduğunu ifade ederken, vatandaşların kararlarını şekillendireceği bu süre zarfında müzakereler için yine hazır olacaklarını belirtti Varoufakis.
Bugün IMF başkanı Lagarde’ yaptığı açıklamada IMF adına konuşamayacağını zira IMF programının hala devam ettiğini. Ancak Avrupa’nın kurtarma programının 30 Haziran’da sonra sona erdiğini, dolayısıyla referandumun bu tarihte geçerli olmayan düzenlemelerle ilgili olacağını belirtti. Açıklamasının devamında ise Yunanistan’ın borç krizinden bir çıkış yolu bulabilmesi adına IMF’nin hala görüşmelere açık olduğuna vurgu yaptı.
Yunanistan ve Euro Bölgesi’nde kimsenin olmasını istemediği korkulan senaryo gerçekleşiyor. Piyasaların açılması ile birlikte EURUSD ve EURXXX paritelerinde keskin düşüşler yaşanması kaçınılmaz. Ayrıca USD, JPY, CHF ve ALTIN gibi güvenli limanlar da haftaya güçlü bir başlangıç yapacak.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.