Haftalık Piyasa Raporu – 23.08.2015

Bu Hafta Piyasalarda Yer Yerinden Oynadı

Böyle bir hafta görülmedi desek aslında yeridir. Yurt içinde yaşanan siyasi belirsizlikler ve jeopolitik riskler nedeniyle USDTRY çifti 3.00 psikolojik seviyesini deniyerek yeni tarihi zirveyi tazelemiş oldu. Bu hareketin TRY üzerindeki kırılganlıkların son derece fazla olması nedeniyle olduğunu hatırlatmakta fayda var.
Hafta içinde ise FOMC tutanakları açıklandı. Fakat unutmayalım bu tutanaklar PBoC’nin yuanı devalue etmesinden ve istihdam raporundan önce düzenlendi. Tutanaklar piyasa tarafından güvercin tonda algılandı. Faiz artışının ne zaman yaşanacağı ile ilgili bir sinyal vermedi ama Eylül ayındada olmayacak diye bir açıklama yapmadı. Hala Eylül ayı seçeneğinin masada olduğunu söyleyebiliriz. Önümüzdeki Eylül ayına kadar ABD’den önemli veriler açıklanacak. Bu tarihte bir faiz artırımı yaşanması için ABD’den gelecek olan verilerin ıskalanmaması gerekiyor. Tabi Eylül ayında yapılacak olan toplantıda Çin’deki riskler ve emtiya fiyatları ile ilgili açıklamaların da gelmesini bekliyoruz.
Önceki raporlarda da belirttiğimiz gibi ALTIN ABD’den gelen veriler doğrultusunda yön bulmaya çalışıyor. Tutanaklardan güvercin tonda açıklamaların gelmesi ALTIN boğalarının yeniden harekete geçmesini sağladı. Beklediğimiz gibi kısa vadede yükselişler gelebilir. Fakat orta ve uzun vadede sarı metalde satışların geleceğini ve ayıların yeniden hakimiyet kurmasını bekliyoruz.
Çin ekonomisinde yavaşlamanın artması ile birlikte küresel piyasalarda ve özellikle hisse senedi piyasasında büyük gerilemeler yaşandı. Bu gelişmelerin üzerine IMF sessiz kalmadı. IMF, Çin ekonomisindeki gelişmenin bir krize yol açmayacağını fakat bu durumun yakından takip edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Son günlerde yaşananların finansal piyasalarda şok etkisi yaratmasının normal olduğunu belirtti IMF.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.