Haftalık Piyasa Raporu – 22.11.2015

Hafta Sonu Neler Yaşandı?

Son derece hareketli bir haftayı geride bıraktık. Dolar haftaya iyi bir başlangıç yapsa da FOMC tutanaklarının beklenen kadar şahin olmaması sebebiyle haftayı başladığı gibi tamamlayamadı. ECB başkanı Draghi Frankfurt’ta gerçekleştirdiği konuşmada Aralık ayında para politikasının yeniden değerlendirileceğini ifade etti ve EUR üzerinde baskı oluştu.
Hafta içerisinde ALTIN 1060 seviyelerine geriledi fakat USD’nin değer kaybetmesi ile birlikte boğalar devreye girdi ve toparlanma yaşandı. Kısa vadede kar alımlarının gelmesini bekliyoruz fakat orta ve uzun vadede bu yükselişlerin kalıcı olmasını beklemiyoruz.
Seçimler sonrasında USDTRY 2.90 bölgesinin altına gerileyerek 2.82 seviyelerine geldi. Aşağıda 2.80 bölgesi son derece önemli destek. Orta vadede baktığımızda USDTRY’deki geri çekilmenin sınırlı olmasını bekliyoruz.
San Fransico Fed başkanı Williams yaptığı açıklamada ekonomik verileri iyi gelmeye devam ederse Aralık’ta faiz artırımı için güçlü bir durum olduğunu ifade etti. Açıklamasının devamında ise Fed’in azami ve fiyat istikrarından oluşan iki şartının faiz artırımı için uygun olup olmadığını değerlendirdiği bir zaman dilimine gelindiğini belirtti.
St.Louis Fed başkanı Bullard’dan da açıklamalar geldi. Bullard, faiz artırım sinyali döneminin sona ermesinin ardından gelecek yıl yatırımların FOMC toplantısında faiz oranının artırılıp artırılmayacağına ilişkin belirsizliğe hazır olmaları gerektiğini belirtti. Bullard önümüzdeki sene FOMC’de oy hakkına sahip olacak.
Piyasalarda son derece önemli fırsatların karşımıza çıkacağı bir döneme giriyoruz. Kasım ayının son haftasında önemli veriler ve gelişmeler var fakat Aralık ayında yer yerinden oynayacak. Hem ECB hem de Fed Aralık ayında önemli kararlar alabilir. Bu dönemde yatırımlardan pozitif getiri sağlamak istiyorsanız her zaman olduğu gibi Forex Koçu en doğru adres olarak karşınıza çıkacak. Ailemizin bir parçası olarak sunduğumuz ayrıcalıklardan faydalanabilirsiniz. Başarı için ne bekliyorsunuz? Sizleri bekliyoruz…
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.