Haftalık Piyasa Raporu – 21.06.2015

Yunanistan’ı Kritik Günler Bekliyor!

Zorlu bir haftayı geride bıraktık. Piyasalarda öngörülemeznhareketlerin ve volatilitenin son derece yüksek olduğu bir haftaydı. Haftaniçinde FOMC kararları açıklandı ve Fed başkanı Yellen mikrofonun başına geçti.nAçıkcası Yellen’den şahin tonda açıklamalar bekleniyordu. Fakat temkinlinaçıklamalar gelmesi beklenen kadar şahin algılanmadı ve dolar satışları geldi.nDiğer yandan aylardır süren Yunanistan görüşmelerinden bu hafta da bir sonuçnçıkmadı. Her iki tarafın da kırmızı çizgilerinden ödün vermemesi görüşmelerinnnasıl sonuçlanacağı konusunda piyasada soru işaretlerini artmasına nedennoluyor.

nn

 Yarın acil olarak AB liderleri zirvesi düzenlenecek. IMF’enolan ödemelerin yapılması için son tarih olan 30 Haziran’ın yaklaşması ilenbirlikte Yunanistan’ın kreditörlerle anlaşma sağlamak için zamanı gittikçendaralıyor. Yunanistan’ın kreditörlerle emekli maaşları, satış vergisi ve bütçenaçığı hedefi ile ilgili anlaşmazlıklar devam ediyor. Yunanistan’ın  başbakanı Çipras kemer sıkma önlemlerininngeri çekilmesini sağlamaya çalışıyor.

nn

 Kreditörlerle aylardır süren müzakereler Yunan bankalarınıniflasın eşiğine getirdi. Yunan bankaları, ECB’nin fonlamaları ile ayaktandurmaya çalışıyor. Bu durumdan hoşnut olmayan mevduat sahipleri sadecengeçtiğimiz hafta içinde 4 milyar euro çektiler. Aralık ayından itibaren isentoplamda 34 milyar dolar seviyesinde mevduat çıkışı yaşandı.

nn

 Medyada çıkan haberlerde bir AB diplomatı Avrupa Komisyonu’nunnYunanistan’dan yeni bir teklif almadığını ifade etti. Yarın AB liderlerininnyapacağı acil toplantı Yunanistan’ın Euro Bölgesi’ndeki geleceğininbelirleyebilir. Likidite sıkıntısı içinde olan Yunanistan temerrüde düşmesininneşiğinde ve ülkenin mevcut kurtarma programı 30 Haziran tarihinde son bulacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.