Haftalık Gram ALTIN Raporu – 28.11.2014

GRAM Düşüyor!

Gram ALTIN bu hafta USDTRY’ye göre şekillendi. Zaten ALTIN bir türlü 1200 – 1205 seviyesini kıramazken, USDTRY de hem ABD’den gelen kötü veriler hem de düşük petrol fiyatlarının TRY’ye destek sağlaması ile birlikte düşüş kaydetti. Böylece Gram ALTIN’da da kademeli olarak düşüşe tanık olduk.

Pazartesi günü USDTRY’de Cuma günü S&P’nin Türkiye’nin görünümünü değiştirmemesi ve cari açıktaki düşüşün geçici olduğunu söylemesi ile biraz yükseliş geldi ama bu durum petrol fiyatlarındaki düşüşün devam etmesi yüzden biraz zorlama oldu. ALTIN’da ise Çin’den tekrar faiz düşürülebileceğine dair haberin açıklanması ALTIN’da düşüşü getirdi ama toparlanma hareketinin tüm hafta boyunca 1200 seviyelerini zorlamaya devam ettiğini gördük. Gram’da da bu hareketler USDTRY’nin yükselişi ile 86 seviyelerinde tutunması şeklinde yansıdı.
Salı günü de USDTRY’de 2.2365 seviyesi görülse de bundan sonra kademeli olarak düşüşe başladı. Haftanın geri kalanında ABD’den gelen kötü veriler olsun, petrol fiyatlarındaki düşüş olsun USDTRY bu veriler ile birlikte düştü. ALTIN da ABD’den gelen iyi öncü büyüme ile birlikte 1190 seviyesine bir düşüş yaptı ama hızlı toparladı. Cuma gününe kadar şöyle yada böyle 1200 seviyelerinde iken Perşembe akşamına doğru tekrar 1190 altına inmeye başladı. Gram ALTIN da 86.30’dan 85.25’e düşüş yaşadı. USDTRY’deki hareketler belirleyici olmaya devam etti yani.
Çarşamba günü ALTIN’da pek bir hareket olmadı. USDTRY’de ise 2.2280’den 2.21’e düşüş geldi. Gram ALTIN, TRY’nin değerlenmesi ile birlikte 85.15’e geriledi. Daha da devamı geldi bu düşüşün. Zaten ABD’den dayanıklı mal siparişleri verileri ile konut verileri beklenti altında kalınca düşüş kaçınılmaz oldu. Ons ALTIN da buna rağmen 1200 seviyesini geçemedi.
Perşembe günü USDTRY toparlanmadan sonra 2.2065’e geri çekildi. OPEC toplantısından petrol arzını düşürmeme kararı gelince petrol 72 doların atına indi ve yeni taban oluşturdu. Bu da TRY’nin işine geldi. Ons da zaten gece aniden 1185 seviyelerini denese de tekrar toparlandı gün içerisinde ama gevşeme yaşanacağı, gece gerçekleşen hareketten belliydi. USD’nin gelişmekte olan ülke pariteleri hariç piyasalarda değerlenmeye başladığını gördük. Gram ALTIN’da da USDTRY’de 2.2170’e toparlanmaya bağlı olarak 85.33’e yükseliş gelse de izleyen düşüş hareketleri ile 84.40 görüldü.
Cuma günü de USD’de 88.30 seviyesinin denenmesi ile birlikte Ons ALTIN 1180 seviyelerini denedi. USDTRY de Türkiye’den beklentiden daha iyi ticaret dengesi gelmesi ile birlikte 2.21 altında kalmaya devam etti. Buna petrol fiyatlarındaki düşüş görünümün devam ettiğini de eklememiz gerekir. Gram ALTIN da bu durumla birlikte 84 altına indi.
Ons’un 1180 seviyelerini denemesi kritik bir gelişme. 1180 – 1175 kırılırsa düşüş gelebilir. USDTRY’de de yakın zamanda ani bir toparlanma görmüyoruz. Olsa olsa kademeli olarak gelir ama petrol fiyatları Türkiye ekonomisine destek sağlarken bu biraz zor. Genel olarak Gram ALTIN’da tekrar 82 seviyeleri görülebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.