Haftalık Gram ALTIN Raporu – 24.10.2014

Gram ALTIN Ne Kadar Düşer

Bu hafta Gram ALTIN USDTRY’de oldukça sınırlı olan hareketlerden dolayı neredeyse Ons ALTIN’ı taklit etti diyebiliriz. USDTRY’de gelen en büyük hareket de sadece Perşembe günü TCMB’nin faizlerde değişikliğe gitmemesi ile desteklenen aşağı yönlü hareketti. Bizim yerli paritedeki değerlenme de genellikle piyasalardaki risk iştahındaki toparlanma olarak söyleyebiliriz. Geçen haftayı hatırlarsanız ne kadar risk algısı yüksek bir piyasadan çıkılmaya başlandığını daha iyi hatırlarsanız. Uzun lafın kısası, Ons ALTIN’a daha odaklı bir hareket gördük.

Pazartesi günü Ons ALTIN’da 1234’den 1246’ya yükseliş gerçekleşti. Buna neden olan etkenleri hafta sonu Çin’den gelen iyi büyüme verileri, İsviçre ALTIN rezervlerine dair referandum ve Hindistan Diwali festivali ile ALTIN için yükselen talep olarak sayabiliriz. Böylelikle kritik bir seviye olan 1240 aşılmış ve ALTIN yenide yukarı yönlü hareketine başlamış oldu. USDTRY’de de çok önemli bir hareket gelmedi. Neredeyse başladığı yerde bitirdi günü. Gram ALTIN da  Ons ALTIN’dan aldığı yetkiye dayanarak 89.16’dan 90.23’e çıkış gerçekleştirdi ama sonradan hafif bir gevşeme ile 89.90’da karar kılarak günü kapattı. Bu gevşeme hamlesinde USDTRY’nin payının olduğunu söyleyebiliriz. Sonuçta USDTRY’de belli bir süredir görülmeyen seviyelere düşüldü.
 
Salı günü ise Ons ALTIN için hafta zirvesini yaptığı gün oldu. ALTIN 1255 seviyesini görerek en yüksek seviyesine ulaştı. Burada İsviçre referandumu ile alakalı piyasalara gelen anketler de etkili oldu. Anketlerde evet taraftarlarını önde olduğu görülünce Ons ALTIN’da heyecandan nereye çıkacağını şaşırdı. USDTRY’ye gelince o da 2.2437’den 2.2360’ı görse de tekrar 2.2435’e çıktı. 
 
Gram ALTIN’da bu hareketlere paralel olarak 90.37 ile 89.75 arasında gidip geldi. USDTRY’de yukarıda bahsettiğimiz düşüş Gram ALTIN’da 89.75’in görülmesine neden olan etken. Günün de 90.10 seviyesinden kapattı. ALTIN’daki yükselişlerin Gram ALTIN’a destek olmaya devam ettiğini gördük bugün de.
 
Çarşamba günü Ons ALTIN’da düşüşler gelmeye başladı. 1248’den 1240’a kadar geri çekildi. Bunun nedeni ABD’den gelen enflasyon verileri oldu. Piyasalarda USD baskısını tekrar getirdi ama USDTRY’de bu iyi gelen enflasyon verilerinin etkisi toplamda 24 pipslik bir artışa neden oldu o kadar. Ons ALTIN’daki düşüş Gram ALTIN’da 90.20’li seviyelerden 89.60’a çekilişi getirdi. Bunun daha devamı gelecek, bekleyin.
 
Perşembe günü geldiğinde ALTIN daha fazla 1240 üstünde dayanamadı ve 1244’den 1226’ya muazzam bir düşüş gerçekleştirdi. Sonradan da rahatlama geçirerek 1233’de karar kıldı. Zaten Çarşamba gününden başlayan düşüş etkisini iyice göstermiş oldu. Piyasalarda yine USD’nin değerlenmeye başladığını söyleyebiliriz. Ayrıca USDTRY’de TCMB faizleri sabit tutunca piyasalardaki risk iştahındaki rahat görünümle birlikte parite 200 pipslik bir düşüş gerçekleştirdi. BIST’de de 1%’yi geçen artışlar gördük zaten. İşte tam da bu noktada 89.75’den 88.24’e düşüş gerçekleştirerek günü kapattı ve hafta dibini görmüş oldu.
 
Cuma günü Ons ALTIN’da göreceli olarak biraz daha toparlanma gelmesi ve USDTRY’de yukarı yönlü denemelerin devam etmesi şimdilik Gram ALTIN’da 88.67 – 88.90 arasına bir toparlanma getirdi. Günün 89 altında kapatması yüksek ihtimal. 
 
Genel olarak Ons ALTIN’a 1240 seviyesi yeniden aşılmadıkça, USDTRY’de de 2.25 altında kalındıkça düşüş gelmeye devam edebilir. Budan dolayı Gram ALTIN’da 87 seviyelerine inilebilir. Yukarı yönlü bir hareket görmüyoruz. 
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.