Hafta Sonunun Gündem Maddeleri

Önemli bir haftayı geride bıraktık ve Mart ayının son haftası ise bu aya yakışır bir final bizleri bekliyor. Cuma günü tarım dışı istihdam ile piyasalarda yine yer yerinden oynacak. Doların son FOMC toplantısı sonrası düştüğü yerden bir miktar da olsa kalkmaya çalıştığına şahit olduk hafta boyunca. Yurt içinde ise TRY varlıklarının güçlü duruşu öne çıktı. ALTINda da boğaların sahneyi ayılara terketmeye başladıklarını söyleyebiliriz yavaş yavaş. Bu hafta güçlü bir istihdam raporu sarı metalde düşüşlere hız kazandırabilir.

Cuma günü hatırlayacağımız gibi paskalya tatili sebebiyle piyasalarda sakin bir gün geçirmiştik. Yarın da Avrupa’da, Avustralya ve Yeni Zelanda’da yine piyasalar kapalı. ABD’de ise piyasalar açık olacak. Bu sebeple ABD piyasaları açılana kadar hacmin düşük olmasını bekliyoruz.

Eurogroup Başkanı Dijsselbloem ise ECB ile ilgili açıklamalarda bulundu. ECB’nin olağandışı adımlar attığının altını çizen Dijsselbloem, Draghi’nin enflasyonda bir türlü beklenen iyileşme yaşanamaması ve bazı ülkelerde negatif seviyelerde olmasından dolayı bu kararları aldığına dikkat çekti. ECB’nin enstrüman olarak değil ancak boyut olarak bu olağandışı adımları attığını söyledi.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin’de ise sanayi karları açıklandı. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre bu yıl ocak-şubat döneminde %4.8 artış gösterdi. Açıklanan verinin ardından gelen açıklamalarda ise sanayi sektörünün hala önemli zorluklarla karşı karşıya olduğu ve bu zorlukların başında madencilik ve ham madde şirketlerinin karlılıklarındaki keskin düşüşler olduğu söylendi. Bütün bunları yanında Çin’de yaşanan yavaşlamanın etkisi tabi ki küresel bazda hissedilmeye devam ediyor ve bildiğimiz gibi Fed’in de faiz artış sürecinde de Çin tarafını yakından takip ettiğininin altını çizelim.

Söylediğimiz gibi önemli bir haftayı geride bıraktık ancak daha da önemli bir hafta ve fırsatlar bizleri bekliyor olacak. Türkiye’de ise artık yaz saati uygulamasına geçildiği için piyasalar yeniden 00.00’da kapanıp 00.00’a açılmaya devam edecek her zamanki gibi.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.