Hafta Sonundan Önemli Başlıklar

Hafta Sonu Raporu

Hafta sonu pariteleri yakında ilgilendiren ve etkileyen bazı önemli gelişmeler yaşandı. 

Öncelikle Yunanistan’da Venizelos da koalisyon kurmakta başarısız oldu ve görevi cumhurbaşkanı Papoulias’a iade etti. Dün cumhurbaşkanı son bir umutla tekrar parti liderleriyle bir ara geldi fakat yine bir sonuç çıkmadı. Bugün de cumhurbaşkanının ikinci bir tur görüşme yapacak fakat pek umut yok koalisyon konusunda.

Diğer önemli gelişme ise Merkel’in partisinin eyalet seçimlerinde büyük yenilgiye uğraması oldu. Almanya’nın nüfus bakımından en büyük eyaleti olan Kuzey Rhine-Westphalia seçimlerinde Merkel’in Christian Democratic Union (CDU) partisi birinciliği Social Democrats (SPD) partisine devretti. Yaklaşık 16 ay sonra yapılacak genel seçimler öncesi kemer sıkma politikaları ile ilgili Alman halkından Merkel’e bir mesaj olarak değerlendiriliyor bu seçimler. Artık Merkel de büyümeyi gündemine alacak gibi görünüyor.

İspanya ve İngiltere’de ise halk sokaklardaydı. Özellikle İspanya’nın beş büyük şehrinde yüz bine yakın gösterici kemer sıkma önlemlerini protesto etti. 

Avrupa’da yaşanan tüm bu gelişmeler Euro üzerindeki mevcut satış baskısını daha da artırıyor. Asya haftaya başlar başlamaz da zaten 1.29 desteği kırılıp 1.2875 seviyelerine kadar geriledi EURUSD.

Satışların hızını bir miktar kesebilen gelişme ise Çin’den gelen munzam karşılık indirimiydi. Bu konuyu rapor haline getirmiştik. Çin’in munzam indirmesi risk iştahını bir miktar rahatlatarak sert satışların önüne geçti. 

Kısacası, hafta sonu Avrupa’dan yine kötü haberler geldi. Çin’den gelen munzam indirimi ise pariteler bir miktar nefes aldırdı. 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.