Hafta Sonu Yaşanan Brexit Gelişmeleri

Son derece hareketli bir haftayı geride bıraktık ve hafta boyunca özellikle EURUSD, GBPUSD ve ALTIN da çok sert yön değişimleri yaşandığına şahit olduk. Bu hafta pazartesiden itibaren ise yine piyasalarda hareketlilik eksik olmayacak. Bütün gözler ise İngiltere’nin AB referandumunda olacak.

Cuma günü yayınlanması beklenen, ancak milletvekili Jo Cox’un öldürülmesinden sonra hafta sonuna ertelenen BMG’nin düzenlediği anket sonuçları da yayınlandı. Telefonda yapılan ankete göre kalalım diyenler %46 çıkalım diyenler %43 olarak açıklansa da online anket sonuçlarında çıkalım diyenlerin %51’e yükselmesi ve kalalım diyenlerin %41’de kalması dengeleri değiştiriyor. Bu yüzden GBPUSD haftaya kapanıştan farklı bir başlangıç yapabilir.

ECB üyesi Visco ise hafta sonu yaptığı açıklamalarda bütün Merkez Bankaları’nın perşembe günü referandumdan Brexit kararı çıkması durumunda harekete geçmeye hazır olduklarını söyledi. Hindistan’da ise faizleri yüksek tutması ile eleştirilere maruz kalan Merkez Bankası Başkanı Rajan görevini bir sonrası görevini bırakacağını açıkladı.

Diğer bir önemli gelişme de Jo Cox’un hayatını kaybetmesinin ardından bu hafta yapılacak olan referandumun iptal edilmesi ile ilgili dilekçelerin imzalanmaya başlamış olması. Şimdiden parlamentonun sitesi üzerinden 47 bin oy toplanmış durumda ve 100.000 imzaya ulaşılması durumunda bu konunun parlamentoya taşınması düşünülecek. Kısacası bu hafta ” Brexit ” kelimesi gündemden düşmeyecek gibi gözüküyor…

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.