Hafta Sonu Piyasalarda Neler Oldu?

Her Pazar gecesi olduğu gibi piyasa açılışı öncesi hafta sonu yaşanan önemli gelişmeleri sizlerle paylaşıyoruz.

Her Pazar gecesi olduğu gibi piyasa açılışı öncesi hafta sonu yaşanan önemli gelişmeleri sizlerle paylaşıyoruz. Hafta sonu çok kritik bir gelişme olmadığı için piyasa açılışının Cuma günkü kapanış seviyelerinden çok farklı olmayacağını belirtelim.

* Cumartesi sabahı gelen Çin resmi imalat PMI Ocak ayında beklendiği gibi 51.0 seviyesinden 50.5’e düştü. Endeksteki düşüşün en temel neden olarak yerel ve uluslararası talepteki zayıflama görülüyor.

Endeks beklentide gelse de PMI verisindeki gerileme Çin ekonomisinin yıla zayıf bir başlangıç yapacağı endişelerini artırdı. Geçtiğimiz hafta içinde gelen HSBC final imalat PMI’nin 50.0 seviyesi altında geldiğini hatırlatalım.

* Almanya basınında çıkan habere göre Alman maliye bakanlığı Yunanistan için üçüncü yardım paketi hazırlıkları yapıyor. Habere göre program yeni bir kamu sektörü borç kesintisi ile bazı reform şartlarına bağlı olacak 10 – 20 milyarlık ek destek paketini içeriyor.

* SNB üyelerinden Danthine, İsviçre basınında yayınlanan bir röportajda 1.20 EURCHF tabanı, enflasyonda önemli bir artış ve CHF üzerindeki yukarı yönlü baskıda azalma görülmediği sürece devam edecek dedi. Yani SNB, EURCHF için 1.20 tabanını korumaya devam edecek bir süre daha.

* Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, yükselen siyasi gerginlik ve Rusya’dan finansal yardım alma endişelerine karşı Ukrayna’nın kredi notunu Caa1 seviyesinden Caa2’ye indirdi. Ülkenin kredi görünümü negatif.

* İspanya başbakanı Rajoy bugün yaptığı konuşmada vergi oranlarının zamanla kademeli olarak azaltılacağını açıkladı. Rajoy hükümeti yüksek bütçe açığını kapatmak amacıyla tüketim ve gelir vergilerde artışlara gitmişti. Vergilerin tekrar düşürelecek olması İspanya’da işlerin krizden sonra normale dönme yolunda olduğunu gösteriyor.

* Avustralya basınında çıkan raporlara göre bu Salı günü para politikası kararlarını açıklayacak olan Avustralya merkez bankası RBA, son toplantısından bu yana gelen olumlu ekonomik veriler nedeniyle faiz indirimi yanlısı duruşunu değiştirebilir. Bu tür bir değişiklik beklentisi RBA toplantısına kadar AUD’ye destek olabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.