Hafta Sonu Gelen Veriler

Çok önemli bir gelişmenin yaşanmadığı hafta sonunun en dikkat çeken gelişmesi Çin’den gelen ve beklentide açıklanan imalat PMI verisiydi…

Çok önemli bir gelişmenin yaşanmadığı hafta sonunun en dikkat çeken gelişmesi Çin’den gelen ve beklentide açıklanan imalat PMI verisiydi. Piyasanın Cuma kapanış seviyelerinde yeni haftaya başlaması beklenebilir.

Çin resmi imalat PMI Pazar günü açıklandı. 50.8 ile beklentide gelen veri önceki aya göre ise 0.4 puan artış kaydetti. Önceki hafta açıklanan HSBC flaş imalat PMI verisinin 49.7 ile beklentiden daha iyi ve son 5 senin en yüksek seviyesinde geldiğini hatırlatalım.

İsviçre merkez bankası SNB başkanı Jordan, Japonya basınında çıkan röportajında diğer merkez bankalarının politikası ne olursa olsun SNB’nin uygun bir politika izlemeye devam edeceğini açıkladı ve EURCHF tabanını korumaya yönelik duruşumuz sarsılmadan devam edecek diye ekledi.

Morgan Stanley yayınladığı raporda ECB’den faiz indirimlerinin yanında yabancı tahvil alım programı gelebileceğini paylaştı. Bankaya göre iç piyasaya yönelik politikaların bir sonuç vermemesi ECB’yi böylesi bir hamleye itebilir.

Çin  devlet televizyonundaki habere göre merkez bankası PBOC, 8 milyar dolar büyüklüğünde ve küçük şirketlere destek amaçlı ikinci bir kredi programı başlatacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.