Hafta Sonu Neler Oldu

Hafta sonu Paskalya nedeniyle gerek AB gerekse de ABD’den herhangi önemli bir açıklama gelmedi. Fakat gözümüze çarpan önemli bir kaç gelişmeyi sizlerle paylaşalım istedik.

Fransa’da bu ay sonu başbakanlık seçimi var ve Sarkozy’nin rakibi Hollande seçim anketlerinde yarışı önde götürüyor. Hollande’nin seçimleri kazanması artık daha büyük bir ihtimal ve bu AB sıkılaştırma paktına bir tehdit olarak görülüyor. 

Hollande daha önce yaptığı açıklamalarda paktın şartlarını tekrar görüşmeye açacağını ifade etmişti. Bu da tabi ki Euro bölgesi istikrarı için ileride bir risk oluşturuyor. Yani Hollande’nin başbakan olması ve seçim öncesi söylemlerini devam ettirmesi EUR için başka bir olumsuz faktör olacak.

Diğer bir önemli gelişme ise Euro için olumlu olarak algılanabilir. Yunanistan’ın ikinci yardım paketini kabul edip meclisten geçiren koalisyon partileri PASOK ve Yeni Demokrasi Partisi yeni yapılan seçim anketlerine göre popülerliklerini tekrar artırmaya başladılar.

6 Mayıs’ta yapılması beklenen Yunanistan genel seçimlerinden sonra yine bu iki parti koalisyonu başa gelirse verilen sözlerin tutulması ve reformların uygulanması konusunda AB kendini daha güvende hissedecek. 

Dün geceye baktığımızda ise Japonya ve Çin’den önemli veriler geldiğini görüyoruz. Çin’den TÜFE %3.6 ile beklentinin 0.3 baz puan üzerinde geldi. Japonya’dan da cari fazla beklentiden daha fazla geldi. Her ne kadar Çin’den gelen enflasyon verisi gevşek para politikası beklentisinde olanları şüpheye düşürse de şimdilik altın üzerinde bunun bir etkisini görmedik.

Cuma günü piyasayı kapanışından bu Pazartesi sabahına kadar yaşanan önemli gelişmeler bunlardı. Bugün yine AB Paskalya tatilinde. ABD piyasaları ise tatilden geri dönüyor. ABD’nin tekrar açılması ile bugünün Cuma’dan daha hareketli geçmesini bekliyoruz. 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.