Bu Hafta Piyasaları Hangi Gelişmeler Etkileyecek? – 11 Şubat 2017

Bu Hafta Bizleri Neler Bekliyor?

Geçtiğimiz hafta ekonomik takvimde veri akışının sakin olmasıyla birlikte piyasalarda çok sert fiyatlanmalar yaşanmadı ancak ABD Başkanı Donald Trump’ın Perşembe günü yaptığı açıklamalarda 2-3 hafta içerisinde vergi düzenlemeleri ile ilgili önemli değişiklikler yapacaklarını söylemesi Dolar endeksine adeta hayat öpücüğü verdi ve ONS altında 1244’lerden 1220’ere doğru sert bir düşüşe şahit olduk. Bu hafta ise ekonomik takvim ısınmaya başlıyor ve önemli veriler karşımıza çıkacak.

Pazartesi:

Günün en önemli verisi Asya seansında Japonya’dan büyüme (beklenti %0.3) rakamları olacak. Beklenti üzeri gelecek olan veri USDJPY üzerinde baskı oluşturabilir.

10.00’da Almanya’dan toptan satış fiyat endeksi (beklenti %0.3) açıklanacak ancak gelecek olan verinin euro üzerindeki etkisi sınırlı olur.

Gün içerisinde ise Bundesbank ve OPEC aylık raporlarını takip edeceğiz.

Salı :

Asya seansında Çin’den gelecek oaln TÜFE ve ÜFE verileri öne çıkacak. Ayrıca Avustralya’dan NAB tüketici güven endeksi açıklanıyor ancak gelecek olan verinin AUDUSD üzerindeki etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz.

10.00’da Türkiye’den cari hesap ve Almanya’dan büyüme (beklenti %0.5) açıklanıyor. Almanya’dan gelecek olan beklenti üzeri veri euro için pozitif olur.

12.30’da bu kez enflasyon verileri için gözler İngiltere’de olacak. TÜFE (beklenti %1.9) ve çekirdek TÜFE (beklenti%1.7) açıklanacak. Brexit kararı sonrası sert şekilde değer kaybeden sterlinin etkisiyle enflasyonda yükseliş yaşanması bekleniyor.

13.00’da Euro Bölgesi’nden öncü büyüme (beklenti %0.5) açıklanıyor. Almanya’dan ise ZEW ekonomik hissiyatı (beklenti 15.1) verisini takip edeceğiz ancak gelecek olan verilerin EURUSD üzerindeki etkisini sınırlı olmasını bekliyoruz.

16.30’da ABD’den ÜFE (beklenti %0.3) açıklanacak.

18.00’da da şüphesiz günün en önemli dakikaları gelip çatıyor. Yellen mikrofon başına geçiyor ve kendisinden para politikasına yönelik gelecek açıklamalar piyasalara büyük hareketlilik getirebilir.

Çarşamba :

Asya seansında Avustralya’dan Westpac tüketici hissiyatı ve yeni motorlu araç satışları açıklanıyor ancak gelecek olan verilerin AUDUSD üzerinde büyük bir etki yaratmasını beklemiyoruz.

10.00’da Türkiye’den işsizlik oranı (önceki veri %11.8) açıklanacak.

12.30’da İngiltere’den istihdam verilerini takip edeceğiz. Ortalama kazançlar endeksi (beklenti %2.8) işsizlik haklarından yararlanma başvuru sayısındaki değişim (beklenti 1.1 bin) ve işsizlik oranı (beklenti %4.8) açıklanıyor. Gelecek olan verilerde hayal kırıklığı yaşanması halinde GBPUSD üzerinde baskı oluşabilir.

16.30’da Kanada’dan imalat satışları (beklenti %1.4) açıklanacak ancak bu dakikalarda asıl önemli veriler ABD’den gelecek. TÜFE (beklenti %0.3) ve çekirdek perakende satışlarda (beklenti %0.4) iyileşme yaşanması dolar için son derece pozitif olur.

18.00’da Fed başkanı Yellen dün olduğu gibi yeniden mikrofon başında olacak. Bu dakikalarda piyasalarda hareketliliğe hazır olmakta fayda var.

18.30’da ise her hafta olduğu gibi ABD’den ham petrol stokları açıklanıyor. Gelecek olan veri doğrultusunda petrol fiyatları ve USDCAD’de hareketlilik artabilir.

Perşembe :

Asya seansında Avustralya’dan istihdam raporunu takip edeceğiz. Beklentilerden iyi gelecek olan veriler AUDUSD’de yükselişleri beraberinde getirebilir.

12.00’da İtalya’dan ticaret dengesi açıklanıyor ancak gelecek olan verinin euro üzerinde önemli bir etkisi olmasını bekliyoruz.

16.30’da ABD’den inşaat izinleri (beklenti 1.23 milyon) ve Philadelphia Fed imalat endeksi (beklenti 18.0) açıklanıyor. Dolar için günün en öne çıkan verileri ve gelecek rakamlar doğrultusunda paritelerde hareketlilik artabilir.

Cuma :

Asya seansının parlayan yıldızı Yeni Zelanda’dan perakende satışlar olacak. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması NZDUSD’de yükselişleri beraberinde getirebilir.

12.00’da Euro Bölgesi’nden cari hesap açıklanıyor ancak gelecek olan verinin euro üzerinde etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz.

12.30’da ise günün en önemli verisi olan İngiltere’den perakende satışlar (beklenti %1.0) ve çekirdek perakende satışlar (beklenti %3.8) açıklanacak. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması sterlin için pozitif olur.

18.00’da da ABD’den CB öncü endeksi açıklanacak ancak gelecek olan verinin piyasalarda önemli bir etkisi olmasını beklemiyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.