Bu Hafta Piyasalara Hangi Gelişmeler Yön Verecek? – 06 Mayıs 2017

İşte Öne Çıkacak Gelişmeler!

Geçtiğimiz hafta piyasalarda esen Fed ve tarım dışı istihdam rüzgarının ardından yeni haftada da birbirinden önemli gelişmeler bizleri bekliyor olacak. Özellikle Fransa seçimleri sonrası piyasaların nasıl yön bulacağı büyük merak konusu… İşte piyasalara yön verecek başlıklar :

Pazartesi :

Asya seansında Avustralya’dan inşaat izinleri ve NAB tüketici hissiyatı açıklanacak. Ayrıca dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin’den ticaret dengesi rakamlarını takip edeceğiz.

10.30’da İngiltere’den Halifax konut endeksi (beklenti %0.2) açıklanıyor. Ancak gelecek olan verinin GBPUSD’de önemli bir hareketliliğe sebep olmasını beklemiyoruz.

11.00’da Euro Bölgesi’nden Sentix yatırımcı güveni (beklenti 25) açıklanacak. Beklenti üzeri gelecek veri euro için pozitif olur.

15.15’te Kanada’dan konut başlangıçları geliyor ve USDCAD işlemi olan yatırımcılar için takip edilmesi gereken günün tek verisi diyebiliriz.

Salı :

Asya seansında yine Avustralya’dan perakende satışlar verisi geliyor ve beklenti üzeri gelecek veri AUDUSD’de yükselişleri beraberinde getirebilir.

15.15’te Kanada’dan inşaat izinleri rakamlarını takip edeceğiz. Açıkçası USDCAD’e hareketlilik getirecek önemli bir veri olmaması dolayısıyla etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz.

17.00’da ABD’den JOLTS iş imkanları ve personel değişim oranı açıklanıyor. Beklenti üzeri gelecek veri dolar için pozitif olur.

Çarşamba :

Haftanın üçüncü işlem gününün Asya seansında Çin’den açıklanacak enflasyon rakamlarını takip edeceğiz.

09.45’te Fransa’dan sanayi üretimi ve ticaret dengesi rakamları açıklanıyor ancak her iki verinin de euro üzerindeki etkisi bizce sınırlı olacaktır.

15.30’da ABD’den ihracat fiyatları (beklenti %0.1) ve ithalat fiyatları (beklenti %0.2) endeksleri açıklanıyor. Dolar için belki de günün tek öne çıkacak olan verileri.

17.30’da her Çarşamba olduğu gibi ABD’den ham petrol stokları gelecek. Stoklarda yaşanacak olan artış petrol fiyatları üzerindeki baskıyı iyice artırabilir.

Perşembe :

Asya seansında Yeni Zelanda Merkez Bankası’nın kararları öne çıkıyor. Beklentiler faizlerin %1.75 oranında sabit tutulacağı yönünde olsa da ileriye yönelik verilecek mesajlar NZDUSD’ye hareketlilik getirebilir.

11.30’da İngiltere’den büyümenin öncü göstergeleri imalat ve sanayi üretimi verileri açıklanacak. Beklentilerin üzerinde gelecek veriler sterlin için pozitif olur.

14.00’da bu kez sahneye İngiltere Merkez Bankası (BOE) çıkacak. Beklentiler faizlerin ve varlık alım programının değiştirilmeyeceği yönünde ancak Brexit sonrası İngiltere’de artan enflasyon yüzünden BOE’nin yakın zamanda faiz artışlarına başlayabileceği beklentileri var. Bu yüzden verilecek mesajlar GBPUSD’ye hareketlilik getirebilir.

15.30’da ABD’den ÜFE (beklenti %0.2) ve her Perşembe olduğu gibi haftalık işsizlik başvuruları açıklanıyor. Dolar için günün en önemli verileri diyebiliriz. Ayrıca Kanada’dan yeni konut fiyat endeksi açıklanacak.

Cuma :

Gün boyunca G7 zirvesini takip edeceğiz.

12.00’da Euro Bölgesi’nden büyümenin öncü göstergesi sanayi üretimi verisi açıklanıyor. Beklentiler %0.3’lük bir artış yaşanması yönünde ancak gelen verinin etkisinin euro üzerinde sınırlı olmasını bekliyoruz.

15.30’da ABD’den çok önemli veriler geliyor. TÜFE (beklenti %0.2) ve çekirdek perakende satışlar (beklenti %0.5) verilerinde iyileşme yaşanması Haziran ayında faiz artırım ihtimallerini güçlendireceğinden dolar tarafında ciddi bir değer kazanımı görebiliriz.

17.00’da yine ABD’den öncü Michigan tüketici hissiyatı ve enflasyon beklentileri verileri açıklanacak.

Akşam saatlerinde ise FOMC’nin şahin üyelerinden Harker’ın açıklamalarını takip edeceğiz. Para politikası ile ilgili gelecek yorumlar piyasalara hareket getirebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.