O Hafta Geldi Çattı! Piyasaların Gözü Fed’de Olacak! – 10 Aralık 2016

Bu Hafta Bizleri Neler Bekliyor?

Geçtiğimiz hafta piyasalarda yer yerinden oynadı ve Dolar endeksi haftaya sert değer kayıplarıyla başladıktan sonra haftanın son işlem gününe doğru verdiklerini geri alarak yeniden 101.50 bölgesine kadar yükselmeyi başardı. ECB toplantısından da varlık alım programının genişletilmesi kararı çıkması ve Draghi’nin güvercin tonda açıklamaları ile Euro’nun Dolar karşısında sert bir şekilde değer kaybettiğine şahit olduk. Bu hafta ise yine birbirinden önemli gelişmeler bizleri bekliyor.

Pazartesi günü Asya seansında Japonya’dan açıklanacak olan makine siparişleri ve ÜFE verileri dikkat çekiyor ancak gelecek olan verilerin USDJPY’de önemli bir harekete sebep olmasını beklemiyoruz.

10.00’da Türkiye’den cari denge ve 3. Çeyrek büyüme verisi açıklanacak. Bu dakikalarda Dolar/TL’de önemli hareketlilikler yaşanabilir. Günün geri kalanında ise herhangi bir veri dikkatimizi çekmiyor.

Salı :

Asya seansında Çin’den açıklanacak olan sanayi üretimi (beklenti %6.1) son derece önemli. Ayrıca Avustralya’dan NAB işletme güven endeksi açıklanıyor ancak gelen verinin AUDUSD üzerinde önemli bir etki yaratmasını beklemiyoruz.

12.30’da günün en önemli verisi olan İngiltere’den TÜFE rakamlarını (beklenti %1.1) takip edeceğiz. Enflasyonda artış yaşanması GBP için son derece pozitif olur ve GBPUSD’de yukarı yönlü hareketlilikler görebiliriz bu dakikalarda.

13.00’da Almanya’dan ZEW ekonomik hissiyatı (beklenti 14.0) açıklanacak. Beklenti altı kalacak olan veri Euro için negatif olur.

13.00’da ayrıca Euro Bölgesi’nden istihdam değişimi (beklenti %0.4) açıklanıyor ancak gelecek olan verinin paritelerde etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz.

16.30’da ise ABD’den ithalat ve ihracat fiyatları (beklenti -%0.2, -%0.2) açıklanacak. Gelecek verilerin Dolar üzerindeki etkisi sınırlı olur.

Çarşamba :

Asya seansında Japonya’dan açıklanacak olan Tankan imalat ve imalat dışı endeksleri dikkat çekiyor. Gelecek olan verilerle birlikte USDJPY’de hareketlilikler yaşanabilir.

12.30’da İngiltere’den istihdam verileri geliyor. Ortalama gelir endeksi (beklenti %2.3), işsizlik oranı %4.8 ve işsizlik hakları başvuru sayısındaki değişim (beklenti 5 bin) verileri açıklanacak. Sterlin açısından son derece önemli veriler. Beklenti üzeri gelecek olan rakamlar GBPUSD’de yukarı yönlü bir harekete sebep olabilir.

16.30’da ABD’den çekirdek perakende satışlar (beklenti %0.4) ve ÜFE (beklenti %0.1) açıklanacak. FOMC kararları öncesi Dolar için kritik veriler. Bu dakikalarda piyasalarda hareketliliğe hazır olmakta fayda var.

17.15’te ABD’den sanayi üretimi (beklenti -%0.1) ve kapasite kullanım oranı (beklenti %75.1) verilerini takip edeceğiz.

18.30’da haftalık ham petrol stokları açıklanacak. Bu dakikalarda hem petrol fiyatları hem de USDCAD’de sert fiyatlanmalar yaşanabilir.

22.00’da ise beklenen an gelip çatıyor… Fed faiz kararını açıklıyor ve beklentiler faizlerin 25 baz puan artırılacağı yönünde. Artık faiz artışı kesin gibi ve büyük ölçü de piyasalarda tarafından fiyatlansa da Fed’in 2017 yılına yönelik vereceği mesajlar son derece önemli olacak.

Perşembe :

Asya seansında Avustralya’dan istihdam verileri açıklanacak. AUDUSD için kritik veriler ve beklenti üzeri gelecek olan veriler yükselişlere hız kazandırabilir.

11.00’da Türkiye’den işsizlik oranı rakamlarını takip edeceğiz.

11.30’da İsviçre Merkez Bankası faiz oranı kararını açıklıyor. Beklentiler faizlerin -%0.75 seviyesinde sabit tutulması yönünde. Bu dakikalarda USDCHF’de hareketlilikler yaşanabilir.

12.30’da İngiltere’den perakende satışlar açıkanacak. Beklenti altı gelecek olan veriler GBP için negatif olur.

15.30’da ise BOE kararları bizleri bekliyor. Beklentiler faiz oranlarının %0.25, varlık alım programının da 435 milyar sterlin seviyesinde sabit bırakılması yönünde. Kısacası bugün GBPUSD açısından son derece önemli bir gün olacak.

16.30’da Kanada’dan imalat satışları (beklenti %0.4), ABD’den TÜFE (beklenti %0.2) ve Philadelphia Fed imalat endeksi (beklenti 9.0) açıklanacak. ABD verilerinin beklentileri karşılaması Dolar için son derece pozitif olur.

19.15’te ise Kanada Merkez Bankası Başkanı Poloz’un açıklamalarını takip edeceğiz. Para politikası ile ilgili gelecek olan yorumlar USDCAD’e hareketlilik getirebilir.

Cuma :

13.00’da Euro Bölgesi’nden final TÜFE (beklenti %0.6) açıklanacak. Düşük enflasyon ile başı dertte olan ECB şüphesiz gelecek olan veride yükseliş yaşanmasından son derece memnun kalacaktır.

14.00’da CBI sanayi siparişleri beklentileri açıklanacak ancak gelecek olan verilerin GBPUSD üzerindeki etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz.

16.30’da ABD’den inşaat izinleri (beklenti 1.24 milyon) açıklanacak. Ancak gelecek olan verinin paritelerde önemli bir etki yaratmasını beklemiyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.