Bu Hafta Ekonomik Takvimde Neler Var?

Önemli bir haftayı geride bıraktık ve yurt içinde cuma gecesi yaşanan olaylar gündeme damgasını vurdu. Yaşanan olaylar sonucu maalesef hayatını kaybeden bir çok vatandaşımız hayatını kaybetti ve yaralılar var. Yaşanan bu tür olayların bir daha yaşanmamasını en içten dileklerimizle temenni ediyoruz. İşte yeni haftada ekonomik takvimde karşımıza çıkacak olan gelişmeler :

Pazartesi günü Asya seansın en öne çıkan gelişmesi Yeni Zelanda’dan TÜFE rakamları olacak. Beklentiler %0.5 ve beklentiden iyi gelecek olan veri NZD için pozitif olur. Japonya’da ise bankalar tatil olacak.

11.15’de BoE üyesi Weale’ın açıklamalarını takip edeceğiz. Para politikası ile ilgili açıklamalar GBP paritelerine hareketlilik getirebilir.

17.00’da ABD’den NAHB konut piyasası endeksi ( beklenti 60 ) açıklanacak ancak verinin paritelerde etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz.

17.30’da Avustralya’dan CB öncü endeksi açıklanacak. Gelecek olan verinin pariteler üzerindeki etkisi sınırlı olur.

Salı :

Gece RBA toplantı tutanaklarını takip edeceğiz. Yani AUDUSD paritesinde hareketliliğe hazırlıklı olmakta fayda var.

11.30’da İngiltere’den TÜFE (beklenti %0.4) açıklanacak. Beklenti altı gelecek olan veri GBPUSD üzerinde baskı oluşturabilir.

12.00’da Almanya’dan ZEW ekonomik hissiyatı (beklenti 8.2) açıklanacak. Beklentiden iyi gelecek olan veri Euro için pozitif olur ancak paritelerde önemli bir etki yaratmasını beklemiyoruz.

14.00’da TCMB para politikası kararları açıklanacak. Beklentiler faiz koridorunun üst bandında yine 50 baz puanlık bir indirim yapılmasından yana alt bant ve politika faizinin de sabit tutulması bekleniyor. Gelecek olan kararlarla birlikte TRY paritelerinde hareketliliğe hazır olacağız.

15.30’da ABD’den inşaat izinleri açıklanacak. Beklenti 1.15 milyon. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması USD için pozitif olur.

Çarşamba :

11.30’da İngiltere’den çok önemli istihdam verileri geliyor. Ortalama kazançlar endeksi (beklenti %2.3) işsizlik hak başvuru sayısındaki değişim (4.1 bin) ve işsizlik oranı (beklenti %5.0) açıklanacak. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması GBP için pozitif olur.

17.00’da Euro Bölgesi’nden tüketici güveni açıklanacak. Beklenti -8 ancak gelecek olan verinin paritelerde etkisinin son derece sınırlı olmasını bekliyoruz.

17.30’da ABD’den ham petrol stokları açıklanacak. Bu dakikalarda petrol fiyatlarında ve USDCAD’de hareketlilik artabilir.

Perşembe :

Asya seansında Avustralya’dan NAB çeyreklik işletme güveni açıklanıyor. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması AUD için pozitif olur.

11.30’da İngiltere’den perakende satışlar (beklenti -%0.4) açıklanacak. Beklenti altı kalacak olan veri GBPUSD üzerinde baskı oluşturabilir.

14.45’te ECB faiz oranı kararı açıklanacak. Bu toplantıda ECB’nin yine herhangi bir adım atması beklenmiyor ancak 15.30’da mikrofon başına geçecek olan Draghi’nin para politikasına yönelik açıklamaları piyasalara hareket getirebilir.

Yine 15.30’da ABD’den Philly Fed imalat endeksi (beklenti 5.1) ve haftalık işsizlik başvuruları (beklenti 271 bin) açıklanacak. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması USD için pozitif olur.

17.00’da ABD’den askıdaki konut satışları (beklenti 5.48 milyon) açıklanacak.

Cuma :

Asya seansında Japonya’dan imalat PMI (beklenti 48.3) açıklanacak ancak gelecek olan verinin paritelerde etkisinin son derece sınırlı olmasını bekliyoruz.

10.00’dan itibaren Euro Bölgesi’nden imalat ve hizmetler PMI verileri açıklanacak. Beklentiden yüksek gelecek olan veriler Euro için pozitif olur.

12.00’da İtalya’dan perakende satışlar (beklenti %0.2) açıklanacak. Ancak gelecek verinin patilerde etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz.

15.30’da Kanada’dan çekirdek TÜFE (beklenti %0.2) ve çekirdek perakande satışlar (beklenti %0.2) açıklanacak. Gelen verilerde kötüleşme yaşanması ile USDCAD’de yükselişlere şahit olabiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.