Bu Hafta da Boş Geçmeyecek

Piyasalar için önemli bir haftayı geride bıraktık fakat yine önemli bir haftaya girmek üzereyiz. FOMC ve ECB tutanakları ile Fed başkanı Yellen ve ECB başkanı Draghi konuşmaları dikkatimizi ilk anda çeken önemli gelişmeler. Bunlar dışında İngiltere, Avustralya ve Kanada’dan da yine piyasalara hareket getirecek önemli veriler bizleri bekliyor.

Pazartesi

4.30, Avustralya’dan inşaat onayları (beklenti %2.1) ve perakende satışlar (beklenti %0.4) gibi iki önemli veri açıklanıyor. Bir sonraki gün açıklanacak olan Merkez Bankası RBA kararlarını değiştirme ihtimali çok düşük fakat dediğimiz gibi inşaat sektörü ve iç tüketim açısından iki önemli gösterge ve tüm AUD paritelerine hareket getirir.

10.00, Türkiye’den enflasyon verileri açıklanıyor. TÜFE’nin yıllık bazda %8.10 artması beklenirken aylık bazda %0.60 artması bekleniyor. TÜFE Ocak ayında zirve yaptıktan sonra Şubat ayında gerilemişti ve bu gerilemenin Mart’ta da devam etmesi bekleniyor.

11.30, İngiltere inşaat PMI, beklenti 54.3. Önceki aya göre çok hafif bir artış bekliyor piyasalar. İngiltere PMI serisinin ikincisi. İlki Cuma günü açıklanan ve beklenti altı kalan imalat PMI verisiydi.

12.00, Euro Bölgesi işsizlik oranı, beklenti %10.3. Önceki aya göre değişiklik beklenmiyor işsizlik oranında. Beklentiden farklı bir rakam ile euro paritelerinde hareketlenmeler görebiliriz.

17.00, ABD fabrika siparişleri (beklenti %-1.5), istihdam piyasası koşulları endeksi (önceki -2.4). Fabrika siparişleri önceki ay artarken Şubat ayında düşüş bekliyor piyasalar. İstihdam endeksi ise cuma günü açıklanan istihdam raporu sonrası önemini büyük oranda kaybetmiş durumda fakat yine de takip ediyor olacağız.

Salı

7.30, Avustralya Merkez Bankası RBA para politikası kararları. RBA’nın politika faizini %2.00 seviyesinde sabit bırakması bekleniyor. RBA politika faizini geçtiğimiz sene %2.50’den %2.00’ye çektikten sonra şu anda nötr bir duruş sergiliyor. Son zamanlarda bu duruşun değişmesine neden olacak herhangi bir veri de gelmedi.

Saat 10.00 ile 11.00 arasında Euro Bölgesi final hizmetler PMI verileri açıklanıyor. En ciddi değişiklik İtalya’da bekleniyor. Piyasalar hizmetler PMI’nin 53.8’den 54.3’e yükselmesini bekliyor. Euro Bölgesi genel hizmetler PMI için ise beklenti 54.1.

11.30, İngiltere hizmetler PMI, beklenti 53.9. İngiltere PMI serisinin sonuncusu ve en önemlisi. Hep söylediğimiz gibi hizmetler sektörü İngiltere ekonomisinin lokomotifi. Bu nedenle pound paritelerine en çok hareket getirecek olan PMI verisi de hizmetler PMI. Önceki aya göre 1.2 puanlık artış ön görüyor piyasalar. Beklenti üzeri veri pounda güç katar diğer yandan zayıf bir veri ise poundun canını yakar. Fakat Brexit belirsizliği nedeniyle İngiltere verilerinin son zamanlarda pound üzerinde yarattığı etki azalmış durumda.

15.30, ABD ticaret dengesi (beklenti -46.3 milyar), Kanada ticaret dengesi (beklenti 0.9 milyar). İki komşu aynı anda ticaret dengesi raporunu açıklıyor. Tüm USD ve CAD paritelerine hareket getirecek önemde iki veri.

17.00, ABD ISM hizmetler PMI (beklenti 54.1), JOLTS iş hacmi (5.57 milyon). ISM imalat endeksinde olduğu gibi hizmetler endeksinde de yükseliş bekliyor piyasalar. Tıpkı İngiltere gibi ABD ekonomisi de hizmetler sektörüne daha çok bağımlı bir ekonomi. Bu nedenle piyasalarda oldukça önemli hareketler görebiliriz. JOLTS rakamı ise Şubat ayına ait olduğu için cuma günü gelen istihdam raporu sonrası güncelliğini yitirmiş durumda diyebiliriz.

Çarşamba

4.45, Çin hizmetler PMI, beklenti 51.4. Önceki aya göre hafif bir yükseliş bekleniyor. Geçtiğimiz hafta cuma günü gelen resmi PMI rakamı da zaten yükselişe işaret ediyordu. Hizmetler PMI verisi önemli çünkü Çin hükümeti ekonomiyi imalat -ihracata bağımlı bir yapıdan iç tüketim – hizmetlere dayalı bir yapıya çevirme peşinde.

17.30, ABD haftalık ham petrol envanterleri, önceki 2.3 milyon. Petrolün son aylarda piyasa yön vermeye başlamasından sonra petrol verilerinin önemi iyice arttı. Bu nedenle de dikkatle takip edilmesi gereken bir veri olduğunu belirtelim.

21.00, FOMC tutanakları. Üç hafta önce FOMC’nin faizleri sabit tutmaya karar verdiği toplantının tutanakları. Hem karar metni hem de Yellen basın toplantısı oldukça güvercin tonda yorumlar içeriyordu. Tutanaklarda neden böyle olduğunu anlamaya çalışıp ileriye dönük faiz kararları ile ilgili ipuçları arayacağız. Belki de haftanın piyasalar açısından en önemli anı. Bu nedenle de paritelerde keskin dalgalanmalara neden olabilir.

Perşembe

ECB başkanı Draghi’nin konuşması var fakat saati henüz netleşmiş değil. Portekiz’in başkenti Lizbon’da konuşacak olan Draghi’nin faizler, enflasyon, ekonomik görünüm ve global riskler ile ilgili söyleyecekleri piyasalara hareket getirebilir. ECB son toplantıda attığı dev adımlar sonrası bir süre kenara çekilerek gidişatı gözlemleyecek büyük ihtimalle. Yani Draghi’den çok sürpriz açıklamalar gelme ihtimali düşük ama Draghi’nin her zaman piyasaya hareket getirme gücü var tabi ki.

14.30, ECB toplantı tutanakları. Bu da ECB’nin dört hafta önceki toplantısının tutanakları. Draghi faizleri aşağı çekmiş, varlık alım programını artırmış ve kapsamını genişletmişti. Fakat sonrasında faizlerde daha aşağıların gelmeyeceğinin imasını yapınca piyasalarda hareket bir anda tam tersine dönmüştü. Bu dökümanda o toplantılarda geçen tartışma ve görüşmelerin detaylarını öğreneceğiz.

15.30, ABD haftalık işsizlik başvuruları, beklenti 271 bin. İstihdam tarafında işler büyük oranda Fed’in istediği gibi gidiyor. Tek sıkıntı maaşlardaki artışın istenen hızda olmaması. Haftalık işsizlik başvuruları 300 bin ile 250 bin bandında geliyor son aylarda hep ve bu hafta da istisna olmayacak piyasaya göre.

Cuma

00.30, FOMC başkanı Yellen konuşması. New York’ta bir panelde konuşacak Yellen ve tabi ki piyasa yine her söylediği kelimeyi dikkatle takip edecek. Aslında daha geçtiğimiz hafta yaptığı konuşmanın ardından Yellen’in bir kaç günde fikrini değiştirip farklı şeyler söyleme ihtimali düşük. Fakat yine de Fed’in patronunun ağzından çıkan her cümle piyasalara hareket getirebilir. Özellikle global riskler (Çin) ve enflasyon ile ilgili yorumlarına dikkat edeceğiz.

11.30, İngiltere imalat üretimi (beklenti %-0.1), sanayi üretimi (beklenti %0.1), ticaret dengesi (beklenti -10.1 milyar). Aynı anda pound için çok önemli üç veri. Fakat bizce en önemlisi imalat üretimi verisi. Tüm pound paritelerine hareket getirecektir fakat yukarıda da dediğimiz gibi Brexit belirsizliğine odaklanmış olan pound yatırımcıları son zamanlarda gelen verilere biraz daha az önem verir oldu.

15.30, Kanada işsizlik oranı (beklenti %7.3), istihdam değişimi (beklenti 15.3 bin). CAD için haftanın en önemli anı. İşsizlik oranının önceki ayla sabit kalması bekleniyor. İstihdam da ise önceki ay yaşanan düşüş sonrası Mart’ta yükseliş beklentisi içinde piyasalar. Kanada Merkez Bankası BoC’nin bundan sonraki para politikası kararları açısından işsizlik oranı çok önemli bir veri ve tüm CAD paritelerinde keskin hareketler göreceğiz verilerin açıklanmasıyla birlikte.

Mart ayında genel yatırım tavsiyesi kapsamındaki analist tercihleri ve parite stratejilerinde 800 pips yakalamayı bilen Forex Koçu Nisan ayına da çok iyi bir başlangıç yaptı. Siz de aramıza katılarak sağladığımız bu eşsiz hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Aramıza katılmak için ise yapmanız gereken şey çok basit. Aşağıdaki formu doldurun ve müşteri temsilciniz hemen sizinle temasa geçsin.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.