Bu Hafta Bizleri Neler Bekliyor? – 23.07.2016

Yurt içinde ve yurt dışında yaşanan önemli olaylarla dolu bir haftayı geride bıraktık ve önümüzdeki hafta da özellikle Fed toplantısı olmak üzere bir çok gelişme bizleri bekliyor olacak. Biz de her zaman olduğu gibi bu önemli zamanlarda sizlerle birlikte olmaya devam edeceğiz. Dilerseniz bu hafta bizleri neler bekliyor birlikte göz atalım:

Pazartesi günü Asya seansında Japonya’dan ticaret dengesi açıklanıyor. Ancak gelecek olan verinin USDJPY’de önemli bir etki yaratmasını beklemiyoruz.

11.00’da Almanya’dan Ifo işletme hissiyatı açıklanacak. Beklenti 107.7 ve gelecek olan veride iyileşme yaşanması Euro için pozitif olur. Ancak paritelerde önemli bir hareketliliğe sebebiyet vermesini beklemiyoruz.

13.00’da İngiltere’den CBI sanayi sipariş beklentileri açıklanacak. Gelecek olan verinin paritelerde etkisi sınırlı olur.

14.30’da Türkiye’den kapasite kullanım oranı ve imalat güveni açıklanacak. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması TRY için pozitif olur.

Salı :

Asya seansında Yeni Zelanda’dan ticaret dengesi (beklenti 128 milyon) açıklanacak. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması ile NZDUSD’de toparlanma yaşanabilir.

11.30’da İngiltere’den BBA Mortgage başvuruları (beklenti 40.2 bin) açıklanıyor. Gelecek verinin GBP paritelerine hareketlilik getirmesini beklemiyoruz.

16.45 ABD’den flaş hizmetler PMI. Beklenti 95.6. Gelecek veride iyileşme yaşanması USD için pozitif olur.

17.00’da yine ABD’den CB tüketici güven endeksi (beklenti 95.6) ve yeni konut satışları (beklenti 560 bin) açıklanacak. Günün en önemli verileri diyebiliriz bu verilere ve beklentiden iyi gelecek olan rakamlar dolar endeksinde yükselişlere sebep olabilir.

Çarşamba :

Asya seansında gözler Avustralya verilerinde olacak. TÜFE rakamları (beklenti %0.4) açıklanıyor ve enflasyonda kötüleşme yaşanması AUD’u son derece negatif etkileyebilir. Özellikle RBA’nın yakından takip edeceği bir veri.

11.00’da Euro Bölgesi’nden M3 para arzı ve özel krediler açıklanıyor. ECB’nin yakından takip ettiği veriler ve gelecek verilerde iyileşme yaşanması Euro için negatif olur.

15.30’da ABD’den çekirdek dayanıklı mal siparişleri (beklenti %0.3). USD açısından önemli bir veri ve beklentiden iyi gelecek rakamlar USD için pozitif olur.

17.30 ABD’den ham petrol stokları açıklanıyor. Bu dakikalarda petrol fiyatları ve USDCAD’de önemli fırsatlar karşımıza çıkabilir.

21.00 ve işte bütün piyasaların merakla beklediği an gelip çatıyor. Fed faiz oranı kararını açıklıyor ve beklentiler faizlerin sabit tutulacağı yönünde. Ancak para politikasına dair gelecek olan açıklamalar ve özellikle ileriye yönelik verilecek mesajlar bütün pariteler açısından son derece önemli olacak.

Perşembe :

10.00’da İspanya’dan işsizlik oranı (beklenti 20.5) açıklanacak. Gelecek olan verinin EURUSD üzerindeki etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz.

10.55 Almanya işsizlik değişimi (beklenti -3 bin ). Açıklanacak veride iyileşme yaşanması Euro için pozitif olur.

15.30’da ABD’den haftalık işsizlik başvuruları (beklenti 261 bin) açıklanıyor. Beklenti üzeri gelecek veri USD için pozitif olur.

Cuma :

Asya seansında gözler Japonya’da. Hanehalkı harcamaları, TÜFE ve perakende satışlar verileri açıklanıyor ve JPY için önemli veriler bunlar. Beklenti üzeri gelecek olan veriler JPY için pozitif olur. Ayrıca para politikası tutanakları ve BoJ raporu da yayınlanacak.

12.00’da Euro Bölgesi TÜFE (beklenti %0.1), büyüme (beklenti %0.3) ve çekirdek TÜFE (beklenti %0.9) açıklanıyor. ECB enflasyonda iyileşme görmek istiyor ve gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması EUR için pozitif olur.

15.30’da Kanada’dan büyüme rakamları (beklenti -%0.5) açıklanıyor. Beklentiden kötü gelecek olan veriler USDCAD’de yükselişleri beraberinde getirebilir.

16.45’te ABD’den Chicago PMI (beklenti 54.3). Beklentiden iyi gelecek olan veri USD için pozitif olur.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.