Bu Hafta Bizi Hangi Gelişmeler Bekliyor? – 08 Nisan 2017

Bu Hafta Çok Önemli!

Geçtiğimiz haftaya ABD’nin Suriye rejimini bombalaması ve tarım dışı istihdam verileri damga vururken önümüzdeki hafta da yine birbirinden önemli gelişmeler bizleri bekliyor olacak. Lafı fazla uzatmadan öne çıkacak olan başlıklara bakalım :

Pazartesi :

Asya seansında Japonya’dan cari denge açıklanacak ancak gelecek olan verinin USDJPY üzerindeki etkisinin son derece sınırlı olmasını bekliyoruz.

10.00’da Türkiye’de gözler büyümenin öncü göstergesi sanayi üretimi verisine dönecek. Bu dakikalarda Dolar/TL’de hareketlilik artabilir.

11.30’da Euro Bölgesi’nden Sentix yatırımcı güven endeksi (beklenti 21.0) açıklanıyor. Ancak gelecek olan verinin euro üzerindeki etkisi sınırlı olur.

23.00’da ise Fed Başkanı Yellen Michigan Üniversitesi’nde mikrofon başına geçecek. Para politikasına yönelik yapacağı açıklamalar dolara hareketlilik getirebilir.

Salı :

Asya seansında Avustralya’dan NAB tüketici güveni verisi geliyor. Önceki verinin üzerinde gelecek rakam AUD’a pozitif yansır.

11.00’da Türkiye’den cari denge (beklenti -2.50 milyar) açıklanacak.

11.30’da İngiltere’den TÜFE (beklenti %2.2) açıklanıyor. Enflasyonun %2 üzerine yükselmesi BOE’nin faiz artırabileceği ihtimallerini güçlendirmişti. Bu dakikalarda GBPUSD’de önemli hareketlilikler yaşanabilir.

12.00 Almanya ZEW ekonomik hissiyatı (beklenti 13.2) açıklanıyor. Beklenti üzeri gelecek olan veri euroya pozitif yansıyabilir.

17.00’da ABD’den JOLTS iş başlangıçları verisini takip edeceğiz. Gelecek olan veri beklenti üzerinde çıkarsa dolar için pozitif olur.

20.45’te ise Fed üyesi Kashkari’nin açıklamaları olacak.

Çarşamba :

Asya seansında dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin’den açıklanacak olan TÜFE rakamları önemli olacak.

11.30’da İngiltere’den istihdam raporu açıklanıyor. Ortalama kazançlar endeksi (beklenti %2.1) ve işsizlik haklarından yararlanma başvuruları sayısındaki değişim (beklenti -10.2 bin) verileri gelecek. İşsizlik oranının ise %4.7’de sabit kalması bekleniyor.

17.00’da Kanada Merkez Bankası kararları. Beklentiler bu toplantıda da faizlerin %0.50 oranında sabit bırakılması yönünde. Ancak para politikası ile ilgili gelecek yorumlar USDCAD’e hareketlilik getirebilir.

17.30’da her hafta olduğu gibi haftalık ham petrol stokları açıklanıyor. Stoklarda artış yaşanması petrol fiyatlarına olumsuz yansıyabilir.

Perşembe :

Asya seansında Avustralya’dan açıklanacak olan istihdam raporu AUDUSD’de büyük etki yaratabilir. Ayrıca Çin’den ticaret dengesi rakamları açıklanıyor.

15.30’da Kanada’dan imalat satışları (beklenti -%0.4) açıklanıyor. Gelecek olan veride kötüleşme yaşanması halinde USDCAD’de yükselişler görebiliriz.

Aynı dakikalarda ayrıca ABD’den ÜFE (beklenti %0.0) ve haftalık işsizlik başvuruları (beklenti 242 bin) açıklanıyor. Gelecek olan verilerin hayal kırıklığı yaratması dolara negatif yansır.

17.00’da yine ABD’den Michigan tüketici hissiyatı (beklenti 97.1) ve enflasyon beklentileri açıklanıyor.

Cuma :

Asya seansında Yeni Zelanda ve Avustralya’da bankalar kapalı olacak. Çin’den ise büyüme verilerini alacağız. Şüphesiz Çin’den gelen en önemli veriler ve dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin nasıl bir büyüme performansı sergileyeceği büyük merak konusu.

İsviçre, Almanya, İngiltere ve Kanada gibi ülkelerde bankala kapalı olacak. ABD’de ise borsaların kapalı olması bekleniyor. Bu yüzden gün boyunca piyasalarda likidite düşük kalabilir.

15.30’da ABD’den TÜFE (beklenti %0.0), çekirdek TÜFE (beklenti %0.2) ve çekirdek perakende satışlar (beklenti %0.2) verilerini takip edeceğiz. Dolar için çok kritik veriler ve gelecek olan verilerin beklenti üzerine çıkmasıyla dolar için pozitif bir fiyatlama görebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.