Güvenli Liman USD

Yunanistan krizinin tekrar piyasalara geri dönmesinin ardından risk iştahında büyük bir daralma var son zamanlarda. Yatırımcılar güvenli limanlara doğru yönelmiş durumda.

USD, CHF, JPY yatımcılar tarafından güvenli liman olarak görülen ve kriz anına piyasanın hücum ettiği para birimleri.

SNB’nin CHF ile ilgili tutumu ortada. Son konuşmasında başkan Jordan CHF aşırı değerli demişti ve 1.20 hattının hala korunduğuna vurgu yapmıştı. 

BOJ’un da JPY ile ilgili politikaları belli. Onlar da JPY’nin aşırı değerli olduğundan yakınıyorlar. Son toplantıdan da varlık alımı programını artırma kararı çıkmıştı zaten.

Bundan dolayı yatırımcılar şimdilik CHF ve JPY’ye demir atma konusunda çekinceli ve bundan en büyük faydayı da USD görüyor.

SNB ve BOJ politikaları nedeniyle yatırımcılar tarafından üç güvenli limandan USD’nin tercih edildiğini görüyoruz son zamanlarda.

Son 10 gün içerisinde USD bütün para birimleri karşısında büyük değer kazandı. Asya’daki, Hindistan ve Endonezya gibi, kimi merkez bankalarının ise USD satarak bu çıkışın önüne geçmeye çalıştığını görüyoruz.

USDTRY de bu sabah TCMB’nin kırmızı hat olarak gördüğü 1.83 seviyelerinin üzerine çıktı. Şimdi içeride istisnai gün uygulamaları dışında TCMB’nin başka hamleler yapabileceği tartışılıyor.

29 Mayıs’taki PPK toplantısı öncesi TCMB’nin USDTRY’deki bu çıkışa nasıl tepki vereceğini hep beraber göreceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.