Günün Kapanışı Donald Trump’tan – 27 Eylül 2017

Günün Ardından

Haftanın üçüncü işlem gününde piyasalar hareketli bir gün geçirdi diyebiliriz. İlk olarak yurtiçine bakacak olursak gün içerisinde Kalkınma Bakanlığı’nda Yeni Orta Vadeli Program (2018-2020) açıklandı. Basın toplantısına ise Başbakan Yrd. Mehmet Şimşek, Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan katıldı. Açıklamaya genel olarak baktığımızda Türkiye ekonomisinin 15 yılda büyüme performansının ciddi şekilde arttığı, gelişmiş ülkeler ile gelir farkının azaldığı ve uygulanan politikalar ile enflasyonda kayda değer düşüş gerçekleştiği açıklamaları dikkat çekti. Ayrıca yıl sonu enflasyonun %9.5; işsizlik oranının ise bu yıl %10.8 , gelecek yıl %10.5, 2019 için %9.9 ve 2020 için ise %9.6 olarak öngörüldüğü açıklandı. Bunlarla birlikte Maliye Bakanı Ağbal vergi konusunda bazı düzenlemeleri açıkladı. Buna göre finans sektöründe kurumlar vergisi %20’den %22’ye çekilirken; şans oyunlarında vergi kesintisi %10’dan %20’ye çıktı binek otomobillerin motorlu taşıtlar vergisi gelecek sene %40 oranında arttırılacağı açıklandı. TL kanadında bunlar olurken Kuzey Irak baskısı ve belirsizliği halen kafalarda soru işareti olarak kalmaya devam ediyor. Bununla beraber dolarda ki toparlanma hareketleri gün içerisinde de devam etti. Dün Fed Başkanı Janet Yellen’ın açıklamaları ile beraber Aralık ayı faiz artış ihtimalleri piyasalarda %60 oranından %70 oranına çıktı. Ayrıca Amerika Başkanı Donald Trump’ın vergi indirim paketi tasarısını açıklama beklentileri doları destekleyen unsurların başında geliyor. Tüm bunlar yaşanırken USD/TRY paritesi yukarı yönlü hareketler ile son 2 ayın en yüksek seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar yaşıyor. An itibariyle 3.58 yakınlarında fiyatlanan paritede kısa vadede ilk direnç noktası olarak 3.6039 seviyesi dikkat çekiyor. Bu seviyenin kırılması ile birlikte 3.6354 ve 3.7048 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Gün içerisinde ki ekonomik takvimi incelediğimizde ise cılız bir akış olsa da Amerika’dan gelen veriler dikkat çekiciydi. İlk olarak Dayanıklı Mal Siparişleri beklentiler üzerinde %1.7 olarak geldi. Piyasalarda beklentiler %1.0 idi. Temmuz ayında düşüş gösteren dayanıklı mal siparişlerinin, gelen bu veri ile beraber ağustos ayında artış yaşadığı gözlemlendi. Ardından Askıda ki Konut Satışları verisi beklentilerin üzerinde bir azalış göstererek -%2.6 geldi. Piyasalarda beklentiler -%0.5 idi. Amerika’da Fed’in faiz artış olasılığının artması ve küresel risklerin bir miktar azalması ile beraber toparlanan doların etkisi altın fiyatlarında aşağı yönlü hareketlenmelere sebep verdi. Halen Kuzey Kore endişeleri piyasalarda yakından takip edilirken, ons altın fiyatları gün içerisinde 1282 seviyelerini gördü. Gevşemelerin devamında 1278.37 ve 1256.88 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir. Yukarı yönlü toparlanmalarda ise ilk olarak 1299.86 seviyesi direnç noktası olarak karşımıza çıkabilir. Bu seviyenin geçilmesi ardından ise 1307.58 ve 1321.35 seviyeleri takip edilebilir.

Euro bölgesine baktığımızda ise gün içerisinde dikkat çeken bir ekonomik veri yoktu diyebiliriz. Son günlerde doların etkisiyle EUR/USD paritesi aşağı yönlü hareketler sergilemiş ve parite son 1 ayın en düşük seviyelerinde fiyatlamalar yaşamıştı. Piyasalar halen Avrupa Merkez Bankası’nın tahvil programı hakkında geleceğini merakla takip ederken, EUR/USD paritesi an itibariyle 1.17 seviyelerinde fiyatlanıyor. Teknik olarak incelediğimizde 1.18031 – 1.18488 – 1.19073 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerin devamında ise 1.16989 ve 1.15947 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Günün ilerleyen saatleri için gündeme baktığımızda ise TSİ 22.20’de Amerika Başkanı Donald Trump’ın açıklama yapması bekleniyor. Vergi indirimi tasarısı konusunda açıklama yapması beklenen Trump’ın konuşması piyasalarca yakından takip edilecek. Ayrıca Kanada Merkez Bankası Başkanı Poloz’un TSİ 18.45 sularında yapacağı konuşma takip edilecek diğer haber başlığı olarak karşımıza çıkıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.