Günün Grafiği: WTI Satıcılı Kelebek Formasyonu – 23 Aralık 2016

Petrol Fiyatları Düşer mi?

OPEC ve OPEC dışı petrol üreticilerinin üretimi kesme konusunda anlaşmaya varmasıyla birlikte bir buçuk yıl sonra ilk kez 55.00 dolar üzerine yükselen WTI’nın son iki aylık grafiğinde kelebek formasyonu oluşmuş durumda.

Satıcılı kelebek formasyonu petrol fiyatlarında bir miktar gerilemenin yolda olduğunu ima ediyor. Gerçekleşmesi durumunda teknik olarak önce 50.00 sonra da 48.00 seviyelerine doğru bir geri çekilmeye tanıklık edebiliriz.

Tabi şu anki petrol görünümü tek başına bu formasyon nedeniyle bir düşüş gerçekleşme ihtimalinin düşük olduğunu düşündürüyor. Yıllar sonra ilk defa üretimi indirme kararı alınmış durumda ve temel açıdan petrol için güçlü görünüm bozulmuş değil. Ancak sağlanan anlaşmada çatlaklar yaşanması ve anlaşmanın sürdürülebilirliğine gölge düşmesi temel açıdan görünümü zayıflatabilir.

Ayrıca önümüzdeki süreçte ABD petrol kuyularının hızlı bir şekilde üretime dönmeleri temel açıdan baskı yaratacak ve bu formasyonun gerçekleşmesine yardımcı olacak diğer bir unsur olarak ön plana çıkabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.