Günün Grafiği: Petrol Bant Hareketi – 09 Şubat 2017

Petrol $60 Seviyesini Görür mü?

OPEC ve OPEC dışı ülkeler arasındaki üretim kesintisi anlaşmasıyla birlikte uzun bir süre hapsolduğu $50 – $40 bandını yukarı yönlü kıran petrol son aylarda da kabaca $55 – $50 bandına sıkışmış durumda.

Piyasadaki genel beklenti petrolde bir tur daha yukarı yönlü hareket ile $60 seviyelerinin geleceği yönünde fakat ABD tarafında daha önce düşük petrol fiyatları nedeniyle üretimi askıya alan sondaj kuyuları şimdi petrol fiyatlarının tekrar $50 üzerine çıkmasıyla yeniden iş başı yapmaya başladı.

Yani bir yandan OPEC – OPEC dışı petrol üretimi kesintisi anlaşması iyimserliği ile yukarıları yoklarken diğer yandan ABD tarafında yükselen petrol arzı yükselişleri sınırlıyor. Bugünün grafiğinde de bu sıkışmışlığını gösteren bant hareketi formasyonunu paylaşıyoruz.

Kabaca $55 – $50 dolar bölgesine denk gelen bu bant hareketi hangi yöne doğru kırılırsa o yöne doğru yaklaşık $5’lık bir hareketi öngörüyor. Yani $50 seviyelerinin kırılması $45, $55 bölgesinin kırılması ise $60 seviyesine doğru bir yükselişi ima ediyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.