Günün Grafiği: ABD Seçim Anketleri – 19.08.2016

ABD Başkanlık Seçimi Anket Sonuçları

Bugünün grafiğinde olağanın dışına çıkarak sizlerle fiyat değil anket sonuçları paylaşmak istedik. Anket neyin anketi diye sorduğunuzu duyar gibiyiz; 8 Kasım’da düzenlenecek olan ABD başkanlık seçimleri. ABD halkı 8 Kasım’da Hillary Clinton ve Donald Trump’dan birini elli sekizinci başkanı olarak seçmek için sandık başına gidecek.

Seçimlere üç aydan az bir süre kalmış durumda ve yarış gittikçe kızışıyor. Dolayısıyla anketlerin önemi her geçen gün biraz daha artıyor. Dünyanın en büyük ekonomisine sahip (bazı hesaplamalara göre Çin’in arkasından artık ikinci ekonomisine sahip) ABD’de kimin başkan olacağı global piyasaları ve tabi ki uluslararası döviz piyasaları da yakından ilgilendiriyor. Bu nedenle de bugünün grafiğinde hep beraber anket sonuçlarına bir göz atalım dedik.

us_election_polls
Kaynak: Financial Times, Real Clear Politics

Birinci grafik Temmuz ayı başından bu yana düzenlenen yetmiş beş anketin sonuçlarını gösteriyor. Mavi çizgi Clinton’u, kırmızı çizgi Trump’ı, yeşil çizgi ise aradaki farkı temsil ediyor. Temmuz ayı içerisinde karışık bir tablo varken Ağustos’taki tablo daha net. Temmuz’da Trump zaman zaman Clinton’u geçerken Ağustos ayı içerisinde Clinton’un mutlak bir üstünlüğü var.

Aşağıdaki tabloda Ağustos ayında düzenlenen anket sonuçları var ve Clinton’un mutlak üstünlüğünü gösteriyor. Son ankette aradaki fark beş yüzde puan iken ay içinde bir ara 1 ile 10 yüzde puan arasında değişiklik göstermiş ama hep Clinton lehine.

us_election_polls2
Kaynak: Financial Times, Real Clear Politics

Seçimlere kadar üç aya yakın bir süre var ve bu süre dengelerin değişmesine neden olacak gelişmelerin yaşanması için yeterli. Yani bu ay içinde Clinton’un ezici bir üstünlüğü olsa da henüz maç bitmiş değil ve anketleri takip edip düzenli olarak sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.