Günlük Ekonomik Takvim – 31 Ocak 2017

Bugün Ekonomik Takvimde Neler Var?

Dün haftanın ilk işlem gününde ekonomik takvimin sakin olmasıyla birlikte Dolar endeksindeki teknik hareketler ve Trump’ın seyahat yasakları güne damgasını vurmuştu. Dolar endeksinin geçtiğimiz haftalarda dikkat çektiğimiz düşüşü kanalından sert tepki alması ABD seansında sert dolar satışlarını beraberinde getirdi. Bugün ise ekonomik takvim ısınmaya başlıyor ve birbirinden önemli gelişmeler bizleri bekliyor olacak…

10.00’da Almanya’dan perakende satışlar (beklenti %0.6) açıklanıyor ancak gelecek olan verinin Euro üzerindeki etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz. Ayrıca yurt içinden ticaret açığı rakamları açıklanacak.

11.00’da ECB Başkanı Mario Draghi’nin açıklamalarını takip edeceğiz. Para politikası ile ilgili gelecek olan açıklamalar Euro paritelerine hareketlilik getirebilir.

13.00’da Euro Bölgesi’nden öncü TÜFE (beklenti %1.5) ve öncü çekirdek TÜFE (beklenti %0.9) ile öncü büyüme (beklenti %0.4) açıklanacak. Enflasyonda yaşanacak olan yükseliş Euro’ya pozitif yansıyabilir.

16.30’da Kanada’dan büyüme (beklenti %0.3) açıklanacak. Beklenti altı kalacak veri USDCAD’de yükselişleri tetikleyebilir.

18.00’da ABD’den CB tüketici güveni açıklanıyor. Beklentiler 112.6 ve beklenti üzeri gelecek olan veri Dolar için pozitif olur.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.