Günlük Ekonomik Takvim – 30 Ocak 2017

Bugün Ekonomik Takvimde Neler Var?

Öncelikle herkese iyi günler ve iyi haftalar diliyoruz. Geçtiğimiz hafta yurtdışında gündemin sakin olmasıyla birlikte dikkatler TCMB kararları ve Fitch’in Türkiye değerlendirmesine çevrilmişti. TCMB’nin koridorun üst bandı ve geç likidite penceresinde yaptığı faiz artırımları piyasaları tatmin etmedi ve Türk Lirası’ndaki değer kayıplarının devam ettiğini gördük.

Ardından Fitch’in bekleneni yaparak kredi notumuzu yatırım yapılabilir seviyenin altına indirmesinin etkisi ise kur üzerinde çok sert bir harekete sebep olmadı. Bu hafta Fed, BoE toplantısı ve tarım dışı istihdam verileri ile birlikte çok kritik günler bizleri bekliyor. İşte bugünün öne çıkacak olan gelişmeleri :

11.00’da İsviçre’den KOF ekonomik göstergesi (beklenti 102.9) açıklanıyor. Önceki veriye göre bir miktar iyileşme yaşanması bekleniyor ancak gelen verinin USDCHF üzerindeki etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz.

12.00’da ECB üyesi Nowotny’in mikrofon başına geçmesi bekleniyor. Kendisinden gelecek olan açıklamalar Euro paritelerine hareketlilik getirebilir.

16.30’da ABD’den Fed’in yakından takip ettiği veriler geliyor. Çekirdek PCE fiyat endeksi (beklenti %0.1), kişisel harcamalar (beklenti %0.4) ve kişisel gelirler (beklenti %0.4) verilerini takip edeceğiz. Beklenti üzeri gelecek olan veriler Dolar için pozitif olur.

18.00’da ise yine ABD’den askıdaki konut satışları (beklenti %1.6) açıklanacak. Gelecek olan verinin pariteler üzerindeki etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.