Günlük Ekonomik Takvim – 30 Kasım 2016

OPEC Kararını Bugün Açıklayacak!

Herkese iyi günler. Dün ekonomik takvime baktığımızda ABD’den büyüme rakamı açıklandı. Veri beklentileri karşıladı fakat sonrasında değerli metalde ve EURUSD’de alıcıların devreye girdiğine şahit olduk. Bugün piyasaların gözü ve kulağı OPEC toplantısında olacak. OPEC’ten gelecek olan karar petrol fiyatlarına ve CAD paritelerine önemli hareketlenmeler getirecek. Dilerseniz bugün yaşanacak olan gelişmelere bir göz atalım.

10.00’da Türkiye’den ticaret açığı açıklanacak. Önceki rakam -4,36 milyar. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması TRY için pozitif olur fakat gelecek olan verinin USDTRY üzerindeki etkisi pek de kalıcı olmaz.

10.00’da İngiltere’den Bankaların stres test sonuçları açıklanacak. Bununla birlikte BoE’den gelecek olan finansal istikrar raporu GBP paritelerinde taşı yerinden kımıldatabilir.

Bugün gün boyunca OPEC toplantısı gerçekleşecek. Haftalardır OPEC ve OPEC dışı ülkelerden gelen açıklamalar petrol fiyatlarına önemli hareketlenmeler getirdi. Gün boyunca sürmesi beklenen toplantıdan artık petrol üretiminin dondurulma kararı çıkması bekleniyor. Gün boyunca gelecek olan açıklamalar ve nihai karar sonrasında petrol fiyatlarında ve USDCAD’de önemli hareketlenmeler yaşanacak.

15.30’da ECB başkanı Draghi mikrofon başına geçecek. Gelecek olan açıklamaları yakından takip edeceğiz.

16.15’de ise ABD’den ADP tarım dışı istihdam değişimi verisi açıklanacak. Beklenti 160 bin. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride bir değişim yaşanması beklenmiyor.

16.30’da ise Kanada’dan büyüme rakamı açıklanacak. Beklenti %0.1. Gelecek olan veride kötüleşme yaşanması CAD alıcılarının pek de arzuladığı bir senaryo olmayabilir.

18.30’da ise ABD’den ham petrol stokları açıklanacak. Hem OPEC kararı hem de bu veri petrol fiyatlarını volatilite getirecek. Petrol işlemi olanları bu dakikalarda bizle birlikte ekran başına davet ediyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.