Günlük Ekonomik Takvim – 25 Ocak 2017

Bugün Ekonomik Takvimde Neler Var?

Dün yurt dışında gündemin sakin olmasıyla birlikte dikkatler tamamen TCMB’ye çevrilmişti. Beklentileri aksine politika faizinde artışa gitmeyen Merkez’in kararından sonra Dolar/TL yaklaşık 1000 pipslik bir yükselişle 3.82 üzerine kadar tırmansa da aldıklarını geri vererek kararlar öncesi seviyelere kadar gevşemeyi başardı. Bugün ise gözler dün 2 kez 100.00 altını test eden ancak burada bir türlü kalıcılık sağlayamayan Dolar endeksinde olacak. Piyasalar Trump’ın korumacı politikalarını fiyatlayıp Dolar mı satacak yoksa Fed’in faiz artırımlarını fiyatlayıp Dolar tarafına mı geçecek hep birlikte göreceğiz.

Almanya’da 12:00’de IFO is iklimi endeksi (beklenti 111.3) açıklanacak. Beklenti üzeri gelecek olan veri Euro için pozitif olur ve EURUSD’de bir miktar toparlanmaya şahit olabiliriz.

14.00’da İngiltere’den CBI sanayi siparişleri beklentileri (beklenti 2) açıklanacak ancak gelecek olan verinin GBPUSD üzerindeki etkisinin son derece sınırlı olmasını bekliyoruz.

Günün son önemli verisi ise petrol yatırımcılarını yakından ilgilendiren 18:30’daki haftalık ham petrol stokları verisi olacak. Son haftalarda beklenti üstü açıklanan ham petrol stokları bu hafta bu anlamda daha fazla önem arz edecek. Olası beklenti üstü gelen veri ham petrol fiyatında düşüşlere yol açacaktır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.