Günlük Ekonomik Takvim – 18 Ocak 2017

Bugün Gözler ABD, İngiltere Verileri ve Yellen'da!

Dün Dolar boğalarının adeta kaçacak yer aramasıyla birlikte Dolar endeksinde 101.00 altına doğru sert bir düşüş yaşandığını gördük. Bu da EURUSD ve GBPUSD’de hızlı bir toparlanmaya, USDTRY’de ise yeniden 3.75’lere doğru bir gevşemeye sebep olmuştu. Özellikle İngiltere Başbakanı Theresa May’in Brexit süreciyle ilgili yapacağı konuşmanın Pound üzerinde büyük baskı oluşturacağı beklense de bunun tam tersi yaşandı ve GBPUSD 1.24’lere kadar tırmandı. Bugün ise hem ABD hem de İngiltere’den son derece önemli veriler bizleri bekliyor…

12.30’da İngiltere’den çok önemli istihdam verileri geliyor. Ortalama gelir endeksi (beklenti %2.6), işsizlik hakları başvurusu sayısındaki değişim (beklenti 5 bin) ve işsizlik oranı (beklenti %4.8) açıklanacak. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması GBPUSD’de yükselişleri beraberinde getirebilir.

16.30’da ABD’den TÜFE (beklenti %0.3) ve çekirdek TÜFE (beklenti %0.2) açıklanıyor. Enflasyonda yaşanacak olan yükseliş Dolara pozitif yansır ve Dolar endeksinde yükselişler görebiliriz.

18.00’da Kanada Merkez Bankası (BOC) faiz oranı kararını açıklıyor. Beklentiler faizlerin %0.50’de sabit tutulması yönünde ancak para politikası ile ilgili gelecek olan yorumlar USDCAD’e hareketlilik getirebilir. 19.15’te ise BOC Başkanı Poloz’un basın toplantısını takip edeceğiz.

22.00’da ise ABD’den 12 Fed bölgesinin ekonomi ile ilgili görüşlerini içeren Fed Bej Kitap yayınlanıyor.

23.00’da Fed Başkanı Janet Yellen San Francisco’da bir konuşma yapacak. Para politikası ile yapacağı yorumlar ile paritelerde önemli hareketler yaşanabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.