Günlük Ekonomik Takvim – 16 Mart 2017

TCMB Kararlarına Dikkat!

Fed dün faizleri beklenildiği gibi 25 bp artırdıktan sonra 2017 için faiz artırım öngörülerini üçten dörde yükseltmemesi piyasalar tarafından dolar negatif algılanmış durumda. Bugün ise Fed’den sonra TCMB’nin neler yapacağı büyük merak konusu…

11.30’da İsviçre Merkez Bankası SNB kararlarını takip edeceğiz. Beklentiler faizlerin -%0.75 seviyesinde sabit tutulması yönünde. Bu dakikalarda USDCHF ve EURCHF’ye dikkat diyelim.

14.00’da bütün dikkatler TCMB’ye çevrilecek. Fed sonra Merkez nasıl bir adım atacak merakla bekleniyor. Son toplantıda politika faizine dokunmayıp üst bant ve geç likidite penceresinde faiz artışına gidilmişti. Bu kez yükselen enflasyon ve kurlara karşı TCMB nasıl bir adım atacak hep birlikte göreceğiz.

15.00’da bu kez İngiltere Merkez Bankası kararları gelecek. BoE’den de beklentiler faizlerin ve varlık alım programında herhangi bir değişikliğe gidilmeyeceği yönünde. Ancak bu dakikalar GBPUSD’de hareketlilik artabilir.

15.30’da ABD’den inşaat izinleri(beklenti 1.25 milyon), Philadelphia Fed imalat endeksi (beklenti 30.0) ve haftalık işsizlik başvuruları açıklanacak. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması dolar için pozitif olur.

17.00’da ise yine ABD’den JOLTS iş imkanları ve personel değişim oranı açıklanıyor.

eko takvim 2017-03-16

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.