Günlük Ekonomik Takvim – 16.08.2016

Bugün Dikkatler TÜFE Verilerinde!

Dün ekonomik takvime baktığımızda birincil derece öneme sahip bir veri açıklanmadı. Açıkcası dün tam bir yaz piyasası vardı paritelerin büyük bir bölümünde durağan bir seyir vardı. Bugünden itibaren önemli veriler gelmeye başlayacak. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.

11.30’da İngiltere TÜFE (beklenti %0.5) verileri açıklanıyor. Beklenti altı kalacak olan veri Sterlin üzerinde baskı oluşturabilir.

12.00 Almanya’dan ve Euro Bölgesi’nden ZEW ekonomik hissiyatı açıklanıyor. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması ile EURUSD’de toparlanmalar görülebilir.

15.30’da ABD’den son derece önemli veriler geliyor. İnşaat izinleri (beklenti 1.16 milyon) TÜFE (beklenti 0.2) ve çekirdek TÜFE (beklenti %0.2) ayrıca konut başlangıçları (beklenti 1.18 milyon) açıklanıyor. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması ile Dolar endeksinde çok hızlı bir toparlanmaya şahit olabiliriz. Aynı dakikalarda Kanada’dan da imalat satışları açıklanacak.

Gün içerisinde ise Yeni Zelanda’dan süt ürünleri fiyat endeksi açıklanacak. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması Yeni Zelanda Doları açısından pozitif olur.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.