Günlük Ekonomik Takvim – 15 Şubat 2017

Bugün Ekonomik Takvimde Neler Var?

Dün Fed Başkanı Yellen’dan gelen şahin tonda açıklamalar sonrası yükselen dolar endeksi ve ABD 10 yıllık tahvil faizleri EURUSD ve Altında aşağı, Dolar/TL’de ise yukarı yönlü bir hareket görmemize sebep oldu. Bugün de ekonomik takvimde birbirinden önemli gelişmeler bizi bekliyor.

10.00’da Türkiye’den işsizlik oranı (önceki veri %11.8) açıklanacak.

12.30’da İngiltere’den istihdam verilerini takip edeceğiz. Ortalama kazançlar endeksi (beklenti %2.8) işsizlik haklarından yararlanma başvuru sayısındaki değişim (beklenti 1.1 bin) ve işsizlik oranı (beklenti %4.8) açıklanıyor. Gelecek olan verilerde hayal kırıklığı yaşanması halinde GBPUSD üzerinde baskı oluşabilir.

16.30’da Kanada’dan imalat satışları (beklenti %1.4) açıklanacak ancak bu dakikalarda asıl önemli veriler ABD’den gelecek. TÜFE (beklenti %0.3) ve çekirdek perakende satışlarda (beklenti %0.4) iyileşme yaşanması dolar için son derece pozitif olur.

18.00’da Fed başkanı Yellen dün olduğu gibi yeniden mikrofon başında olacak. Bu dakikalarda piyasalarda hareketliliğe hazır olmakta fayda var.

18.30’da ise her hafta olduğu gibi ABD’den ham petrol stokları açıklanıyor. Gelecek olan veri doğrultusunda petrol fiyatları ve USDCAD’de hareketlilik artabilir.

eko takvim 2017-15-02

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.