Günlük Ekonomik Takvim – 15 Mart 2017

Bütün Dikkatler Fed'e Çevrildi!

Herkese iyi günler diliyoruz ve beklenen gün nihayet geldi. Fed 21.00’da faiz oranı kararını açıklıyor ancak ondan da önce yine son derece önemli verileri takip edeceğiz. Yani bugün uzun zamandır olmadığı kadar ekonomik takvimin dopdolu olduğu bir gün olacak.

10.00’da Türkiye’den işsizlik rakamlarını takip edeceğiz (önceki veri %12.1). İşsizlikte artış yaşanması TL’ye negatif yansıyabilir.

12.30’da İngiltere’den istihdam raporu gelecek. İşsizlik hakları başvurusu sayısındaki değişim (-5 bin), ortalama gelir endeksi (beklenti %2.4) ve işsizlik oranı (beklenti %4.8) açıklanıyor. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması GBPUSD’de yükselişleri beraberinde getirebilir.

15.30’da ABD’den TÜFE (%0.1), çekirdek TÜFE (beklenti %0.2) ve çekirdek perakende satışlar açıklanıyor. Beklenti üzeri gelecek olan veriler dolar için pozitif olur.

17.30’da her hafta olduğu gibi ABD’den ham petrol stoklarını takip edeceğiz.

21.00’da ise beklenen an gelip çatıyor… Fed faiz oranı kararını açıklayacak ve kararların ardından yarım saat sonra Başkan Janet Yellen’ın açıklamalarını dinleyeceğiz. Beklentiler büyük oranda faizlerin 25 bp artırması yönünde ancak faizler artırılsa bile asıl önemli olan Fed’in bu seneki faiz artırım projeksiyonlarını nasıl güncellediğini olacak. Yani bu yıl toplamda 3 mü yoksa 4 mü faiz artışı bekleniyor bunun cevabını alacağız.

eko takvim 2017-03-15

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.