Günlük Ekonomik Takvim – 15 Kasım 2016

Bugün Dikkatler İngiltere ve ABD Verilerinde!

Herkese iyi günler. Dün ekonomik takvime baktığımızda birincil derecede öneme sahip bir veri açıklanmadı fakat piyasalardaki risk iştahının devam etmesiyle paritelerdeki hareketlilik hız kesmeden devam etti. Dün dolar endeksi 100 dolar seviyesi üzerine yükseldi ve bunun sonucunda paritelerde dolar rüzgarı estiğine şahit olduk. Bu hafta ABD’den ve İngiltere’den önemli veriler açıklanacak. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bir göz atalım.

10.00’da Almanya’dan büyüme (beklenti %0.3) verisini takip edeceğiz. Beklenti üzeri gelecek olan veri Euro için pozitif olur ve EURUSD’de toparlanmalar görebiliriz.

10.00’da ayrıca yurt içinden işsizlik rakamları açıklanıyor. Bu dakikalarda USDTRY’ye dikkat.

11.15’te RBA Başkanı Lowe mikrofon başına geçecek ve para politikası ile ilgili gelecek olan açıklamalar AUDUSD’ye hareketlilik getirebilir.

12.30’da İngiltere’den TÜFE (beklenti %1.1) açıklanıyor. Bu dakikalarda GBPUSD’ye dikkat çünkü enflasyonda yaşanan artış Sterlin’e pozitif yansıyabilir.

13.00’da Euro Bölgesi’nden büyüme rakamları açıklanacak. Beklentiler %0.3 ancak gelecek olan verinin paritelerde önemli bir etkisi olmasını beklemiyoruz.

16.30’da ABD’den çekirdek perakende satışlar (beklenti %0.5) açıklanıyor. USD için son derece kritik bir veri ve beklenti üzeri gelecek olan veri Dolar için son derece pozitif olur.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.