Günlük Ekonomik Takvim – 14 Şubat 2017

Bugün Yellen'a Dikkat!

Dün ekonomik takvimin sakin olması sebebiyle piyasalarda çok sert fiyatlamalar görmedik ancak bugünden itibaren piyasalar ısınmaya başlıyor demiştik… Özellikle İngiltere enflasyon verileri ve Fed Başkanı Janet Yellen’ın açıklamaları bugünün en öne çıkan gelişmeleri olacak.

10.00’da Türkiye’den cari hesap ve Almanya’dan büyüme (beklenti %0.5) açıklanıyor. Almanya’dan gelecek olan beklenti üzeri veri euro için pozitif olur.

12.30’da bu kez enflasyon verileri için gözler İngiltere’de olacak. TÜFE (beklenti %1.9) ve çekirdek TÜFE (beklenti%1.7) açıklanacak. Brexit kararı sonrası sert şekilde değer kaybeden sterlinin etkisiyle enflasyonda yükseliş yaşanması bekleniyor.

13.00’da Euro Bölgesi’nden öncü büyüme (beklenti %0.5) açıklanıyor. Almanya’dan ise ZEW ekonomik hissiyatı (beklenti 15.1) verisini takip edeceğiz ancak gelecek olan verilerin EURUSD üzerindeki etkisini sınırlı olmasını bekliyoruz.

16.30’da ABD’den ÜFE (beklenti %0.3) açıklanacak.

18.00’da da şüphesiz günün en önemli dakikaları gelip çatıyor. Yellen mikrofon başına geçiyor ve kendisinden para politikasına yönelik gelecek açıklamalar piyasalara büyük hareketlilik getirebilir.

eko takvim 2017-14-02

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.