Günlük Ekonomik Takvim – 14 Aralık 2016

Bugün Piyasalar Açısından Tarihi Bir Gün!

Herkese iyi günler. Piyasaların merakla beklediği o gün geldi ve çattı. Geçtiğimiz günlerde Aralık ayı faiz artışı olasılığının artmasından sonra dolar endeksinde yukarı yönlü hareketin yaşandığına şahit olmuştuk. Artık bugün Fed’in faizleri 25 baz puan arttırması bekleniyor. Faiz kararından ziyade Fed’in 2017 yılındaki projeksiyonları USD’nin önümüzdeki günlerdeki kaderini belirleyecek. Bugün paritelerde son derece önemli hareketlenmeler yaşanacak. Dilerseniz bugün gelecek olan veri ve gelişmelere bir göz atalım.

12.30’da İngiltere’den istihdam verileri geliyor. Ortalama gelir endeksi (beklenti %2.3), işsizlik oranı %4.8 ve işsizlik hakları başvuru sayısındaki değişim (beklenti 5 bin) verileri açıklanacak. Sterlin açısından son derece önemli veriler. Beklenti üzeri gelecek olan rakamlar GBPUSD’de yukarı yönlü bir harekete sebep olabilir.

16.30’da ABD’den çekirdek perakende satışlar (beklenti %0.4) ve ÜFE (beklenti %0.1) açıklanacak. FOMC kararları öncesi Dolar için kritik veriler. Bu dakikalarda piyasalarda hareketliliğe hazır olmakta fayda var.

17.15’te ABD’den sanayi üretimi (beklenti -%0.1) ve kapasite kullanım oranı (beklenti %75.1) verilerini takip edeceğiz.

18.30’da haftalık ham petrol stokları açıklanacak. Bu dakikalarda hem petrol fiyatları hem de USDCAD’de sert fiyatlanmalar yaşanabilir.

22.00’da ise beklenen an gelip çatıyor… Fed faiz kararını açıklıyor ve beklentiler faizlerin 25 baz puan artırılacağı yönünde. Artık faiz artışı kesin gibi ve büyük ölçü de piyasalarda tarafından fiyatlansa da Fed’in 2017 yılına yönelik vereceği mesajlar son derece önemli olacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.