Günlük Ekonomik Takvim – 09 Mart 2017

Bugün ECB Toplantısına Dikkat!

Dün beklentilerin çok üzerinde açıklanan ADP tarım dışı istihdam verisi ile dolar tarafında ciddi bir güçlenmeye şahit olduk ve Avrupa seansına doğru Dolar/TL 3.75 direnci üzerini test ediyor. Bugün ise bütün dikkatler Super Mario’da olacak… İşte günün öne çıkacak gelişmeleri :

15.45, ECB para politikası kararları. Avrupa Merkez Bankası para politikası kararlarını açıklıyor ve 45 dakika sonra 16.30’da başkan Mario Draghi basın toplantısında olacak. Geçtiğimiz hafta açıklanan verilere göre enflasyon dört yıl sonra ilk kez %2.0 hedefin üzerine yükselmiş durumda. Fakat ECB’nin buna karşı para politikasında herhangi bir değişiklik yapması beklenmiyor. Draghi’nin 16.30’daki basın toplantısında söyleyeceklerinden önümüzdeki aylarda atılabilecek adımlar tahmin edilmeye çalışılacak. Ne olursa olsun her zaman olduğu gibi tüm EUR paritelerinde keskin hareketlere hazır olun.

16.30’da ise ABD’den haftalık işsizlik başvuruları (beklenti 239 bin) ve imalat fiyatları (beklenti %0.1) açıklanacak. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması dolar için pozitif olur.

eko takvim 2017-03-09

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.