Günlük Ekonomik Takvim – 08 Kasım 2016

Bugün ABD Sandık Başına Gidiyor!

Herkese iyi günler. Son haftalarda ABD’den gelen seçim anketleri piyasalara büyük hareketler getirdi. Artık bugün ABD vatandaşları yeni başkanlarını seçmek için sandık başına gidecekler. USD ve tüm pariteler için son derece kritik bir gün olacak. Muhtemelen yarın sabah 08.00-09.00 sularında ABD’nin yeni başkanı belli olacak. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.

10.00’da Türkiye’den sanayi üretimi açıklanacak. Önceki rakam %2.2. Geçtiğimiz hafta yurt içinde yaşanan olaylar nedeniyle TRY varlıkları üzerindeki baskı iyice arttı. Bu durumun sonucunda USDTRY’de yeni tarihi zirvelerin geldiğine şahit olduk. Açıkçası gelecek olan verinin pek de bir etkisinin olmasını beklemiyoruz.

İngiltere’den saat 12.30’da imalat üretimi açıklanacak. Beklenti %0.4. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride iyileşme yaşanması bekleniyor. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması GBP için pozitif olur.

Ve herkesin merakla beklediği o gün geldi… ABD’nin yeni başkanı Clinton mı yoksa Trump mı olacak? Bütün bu soruların cevabını TSİ Salı’yı Çarşamba’ya bağlayan gece alacağız. Geçtiğimiz hafta gelen anket sonuçları seçimlerin çetin geçeceğinin sinyalini verdi. Bütün paritelerde önemli hareketlenmeler yaşanacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.