Günlük Ekonomik Takvim – 08 Aralık 2016

Süper Mario Bugün Piyasaları Sallayacak mı?

Herkese iyi günler. Haftanın başından beri dolar endeksi üzerinde bir miktar baskı olduğuna tanıklık ettik. Bu baskının devam etmesi nedeniyle EURUSD ve değerli metalde toparlanma yaşandı. TRY varlıklarının da son günlerde alıcı bulması nedeniyle USDTRY’de geri çekilme yaşandı. Bugün piyasaların merakla beklediği ECB toplantısı gerçekleşecek. Faiz kararlarının açıklanmasından sonra başkan Draghi’nin açıklamalarını takip edeceğiz. Dilerseniz bugün yaşanacak olan gelişmelere bir göz atalım.

10.00’da Türkiye’den sanayi üretimi açıklanacak. Önceki rakam %-3.1. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması TRY için pozitif olsa da verinin USDTRY üzerinde bizce pek de bir etkisi olmayacak.

16.30’da Kanada’dan konut izinleri açıklanacak. Beklenti %1.6. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride iyileşme yaşanması bekleniyor. Beklenti üzeri gelecek olan veri CAD için pozitif olur.

15.45’de ECB’den faiz kararı açıklanacak. 16.30’da ise ECB başkanı Draghi mikrofon başına geçecek. ECB yaptığı açıklamada Aralık ayında varlık alım programının yeniden gözden geçirileceğini ifade etmişti. Bu sebeple önemli bir toplantı bizleri bekliyor. Bu dakikalarda sizleri bizlerle birlikte ekran başına geçmeye davet ediyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.