Günlük Ekonomik Takvim – 06 Şubat 2017

Bugün Gözler Draghi'de

Geçtiğimiz hafta değer kayıplarının devam ettiği dolara son darbeyi tarım dışı istihdam verileri vurdu. ABD’den tarım dışı istihdam değişimi beklentilerin çok üzerinde gelse de ortalama saatlik kazançlar ve işsizlik oranının hayal kırıklığı yaratması dolar satışlarını beraberinde getirdi. Her ne kadar işsizlik oranındaki artış iş gücüne katılım oranından kaynaklansa da piyasa maaşların beklentilerin altında kalmasıyla doların gözünün yaşına bakmadı diyebiliriz. Bugün de paritelerdeki hareketliliğin devam etmesini bekliyoruz.

10:00’da Almanya’dan fabrika siparişleri (beklenti %0.6) takip edilecek. Verinin EURUSD üzerinde etkisi sınırlı olabilir.

12.10’da Euro Bölgesi’nden perakende PMI açıklanacak. Önceki veri 50.4 olarak açıklanmıştı ancak gelecek olan verinin paritelerde hareketliliğe sebep olmasını beklemiyoruz.

17.00 sularında ECB Başkanı Mario Draghi’nin Avrupa Parlamentosu’nda yapacağı konuşmayı takip edeceğiz. Para politikasına yönelik gelecek yorumlar Euro paritelerine hareketlilik getirebilir.

18.00’da ise ABD’den istihdam piyasası koşulları endeksi açıklanıyor. Dolar için günün tek öne çıkan verisi diyebiliriz ancak bizce piyasalarda etkisi son derece sınırlı olur.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.