Günlük Ekonomik Takvim – 05 Nisan 2017

Bugün ABD Verileri ve FOMC Tutanaklarına Dikkat!

10.15 – 11.30, Avrupa’dan bu sefer hizmetler PMI verileri açıklanacak. İspanya için beklenti 57.2, İtalya için 54.3, Fransa için 58.5, Almanya için 55.6, Euro Bölgesi için 56.5 ve İngiltere için 53.5. Yine İngiltere verisine vurgu yapmak istiyoruz. Hizmetler sektörü İngiltere ekonomisinin neredeyse yüzde seksenini oluşturuyor. Bu nedenle de beklentiden farklı bir PMI verisi daha önceleri de olduğu gibi pound paritelerine hareket getirecektir.

15.15, ABD ADP özel sektör istihdam değişimi, beklenti 191 bin. Cuma günü açıklanacak olan resmi tarım dışı istihdam değişimi için kritik bir öncü gösterge. Geçtiğimiz aya göre daha düşük bir beklenti var. Tüm dolar paritelerine hareket getireceğini söylememize gerek yok herhalde.

17.00, ABD ISM hizmetler PMI, beklenti 57.1. Birinci çeyrek büyüme ilgili önemli bir gösterge ve piyasalar önceki aya göre hafif bir düşüş beklentisinde.

21.00, FOMC tutanakları. Üç hafta önce FOMC’nin 25 baz puan faiz artırdığı toplantının tutanakları. Tutanaklar toplantıda geçen görüşmelerin ve tartışmaların kayıtları olması sebebiyle karar metnine göre çok daha fazla ışık tutucu bir doküman. Fakat o tarihten bu tarihe neredeyse bütün FOMC üyeleri bir kaç kere konuştukları için tutanaklardan piyasanın bilmediği yeni bir bilgi çıkma ihtimali düşük gibi görünüyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.