Günlük Ekonomik Takvim – 05 Mayıs 2017

Tarım Dışı İstihdam Verilerine Dikkat!

15.30, ABD istihdam raporu. Ve işte haftanın FOMC kararları ile birlikte en önemli anı. Her ay olduğu gibi piyasaların büyük bir merakla beklediği ABD istihdam verileri yayınlanıyor. Nisan ayında tarım dışı istihdamın 195 bin civarı artmış olması beklenirken işsizlik oranının %4.6’ya yükselmesi bekleniyor. Ortalama saatlik kazançlarda ise %0.3 artış bekliyor piyasalar. Mart ayında 98 bin ile beklentilerin çok altında kalan tarım dışı istihdam değişimi eğer tekrar hayal kırıklığı yaratırsa Haziran ayı faiz artışı ihtimalinde ciddi bir düşüş yaşanabilir ve dolar için negatif olabilir. Öte yandan beklentilerden güçlü bir rapor Haziran ihtimalini güçlendirerek dolar alışları getirebilir.

20.30’da Fed Başkanı Janet Yellen’ın açıklamalarını takip edeceğiz. Haziran ayına yönelik gelecek sinyaller piyasalarda hareketliliği artırabilir.

Yurt içinde ise dikkatler S&P’nın not değerlendirmesinde olacak. Daha önce olduğu gibi kararın kesin bir saati yok ancak genellikle kararlar akşam saatlerinde piyasa kapanışına yakın geliyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.