Günlük Ekonomik Takvim – 05 Aralık 2016

Bugün ABD Verisine Dikkat Etmekte Fayda Var

Herkese iyi günler. Geçtiğimiz hafta OPEC toplantısı ve ABD istihdam raporu piyasaların dikkatle takip ettiği gelişmelerdi. OPEC toplantısından üretimde kesinti kararı çıkmasından sonra petrol fiyatlarında toparlanma yaşandı. ABD istihdam raporunun etkileri ise sınırlı oldu. Dün İtalya’da anayasa reformunun oylandığı referandumdan hayır oyu çıkması EUR üzerinde baskının artmasına neden oldu. Kararın çıkmasından sonra İtalya başbakanı Renzi’den istifa açıklaması geldi ve EUR üzerindeki baskı iyice arttı. Bu hafta önemli veri ve gelişmeler bizleri bekliyor. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.

10.00’da ise Türkiye’den enflasyon verileri açıklanacak. Aylık TÜFE’de beklenti %0.80 gelmesi bekleniyor. Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde USDTRY’de sert bir yükseliş yaşandığına şahit olduk. Doların ateşi bir türlü dinmek bilmedi. Gelecek olan bu verinin USDTRY üzerindeki etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz.

11.15-12.00 arasında Euro Bölgesi’nden hizmetler PMI rakamları açıklanacak. Beklenti üzeri gelecek olan veriler EUR için pozitif olur. Pazar günü İtalya’da düzenlenecek olan referandumun EUR bacaklı pariteler üzerinde etkisi olacak.

18.00’da ABD’den ISM imalat dışı PMI açıklanacak. Beklenti 55.3. Hizmetler sektörü tarafında yaşanılacak olan iyileşme dolar alıcılarının iştahını iyice kabartabilir. USD için son derece önemli bir veri olacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.