Günlük Ekonomik Takvim – 02 Kasım 2016

Bugün Günlerden Tarım Dışı!

Herkese iyi günler. OPEC’in petrol üretiminde kesintiye gitmesinden sonra petrol fiyatlarında yukarı iştahının iyice arttığına şahit olduk. Dün ABD’den gelen imalat PMI verisi beklentileri karşıladı fakat pariteler üzerindeki etkisi sınırlı oldu. Bugün piyasaların merakla beklediği gün sonunda geldi çattı. Aralık ayı Fed toplantısına çok az bir zaman kaldı. Bu sebeple bugün ABD’den gelecek olan istihdam rakamları USD için son derece kritik olacak. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bir göz atalım.

12.30’da İngiltere’den inşaat PMI açıklanacak. Beklenti 52.3. Geçmiş rakama baktığımızda gelecek olan veride değişim yaşanması beklenmiyor. Beklentide gelecek olan verinin pariteler üzerinde pek de bir etkisi olmaz.

Ve işte o an… Piyasaların merakla beklediği ABD istihdam raporu 16.30’da açıklanacak. Haftanın belki de ayın en önemli fırsatları bu dakikalarda karşımıza çıkabilir. Aralık ayı Fed toplantısı öncesindeki son istihdam raporu. Bu sebeple gelecek olan tarım dışı istihdam değişimi ve maaşlar verisi USD için son derece önemli olacak. Tdi değişimi verisinin 177 bin gelmesi beklenirken, ortalama saatlik kazançlar verisinin %0.2 gelmesi bekleniyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.