Günlük Ekonomik Takvim – 01 Aralık 2016

Bugün İmalat PMI Verilerini Takip Edeceğiz

Herkese iyi günler. Geçtiğimiz ay paritelerde önemli hareketlenmeler yaşandı. Kasım ayında dolar endeksinde sert bir yükseliş yaşandığına şahit olduk. Kasım ayının son gününde OPEC toplantısı gerçekleşti. Dün OPEC’in günlük petrol üretiminde kesintiye gitmesinden sonra petrol fiyatlarında sert bir yükseliş yaşandı. Gerçekleşen bu kesinti boğaların yukarı iştahını arttırabilir. Artık piyasanın gözü ve kulağı yarın ABD’den gelecek olan istihdam raporunda olacak. Gelecek olan istihdam verileri pariteleri sallayacak. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.

10.00’da ise Türkiye’den imalat PMI açıklanacak. Önceki rakam 49.80. Açıkçası gelecek olan verinin pariteler üzerindeki etkisinin son derece sınırlı olmasını bekliyoruz.

11.15-12.00 arasında Euro Bölgesi’nden imalat PMI rakamları açıklanacak. Beklenti üzeri gelecek olan veriler EUR için olumlu olur fakat verilerin EURUSD’ye pek de önemli bir hareket getirmesini beklemiyoruz.

İngiltere’den 12.30’da imalat PMI açıklanacak. Beklenti 54,5. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride değişim yaşanması beklenmiyor.

18.00’da ABD’den ISM imalat PMI verisi açıklanacak. Önemli bir istihdam bileşeni olduğu için gelecek olan veri USD paritelerine hareket getirebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.