Güne Damga Vuran Gelişmeler! – 24 Ocak 2017

TCMB Faiz Kararı İle Doları Uçurdu!

Bugün dışarıdan çok içeriye odaklandığımız oldukça heyecanlı bir gün oldu. Gözlerimiz bir süreliğine de olsa İngiltere’ye çevrilse de TCMB ‘nin kararı daha çok ilgimizi çekti.

Güne adım adım bakarsak öncelikle takip ettiklerimiz Euro bölgesi kaynaklı oldu. PMI dolu bir gün geçiren Euro bölgesi PMI’lar her ne kadar olumlu açıklansa da para birimine bir fayda sağlayamadı. Genel olarak beklentilere paralel açıklanan veriler piyasalarda zayıf etki yarattı.

Sonrasında gözlerimiz bir anda İngiltere’de bir mahkemeye çevrildi. Brexit sürecinin parlementoya danışmadan başlatamayacağını iddia eden İngiliz bir iş kadınının açtığı davaya istinaden görülen duruşmada mahkeme İngiliz hükümetinin Brexit sürecini başlatabilmesi için parlamento onayı alması gerektiğine dair kararı 8-3 oy çokluğuyla aldı. Buna göre Brexit sürecinin başlangıcı bir süre daha uzayabilir. Ancak Başbakan May geçtiğimiz hafta yaptığı konuşmasında zaten sözü geçen Lizbon Anlaşmasının 50.maddesinin parlamento onayına sunulacağını bildirmişti.

ABD’den açıklanan mevcut ev satışları ve imalat PMI verileri beklentilere hemen hemen paralel açıklanarak Doları bir miktar destekledi ancak, piyasalarda sınırlı bir etkisi oldu.

Ve gelelim Dolar/TL ve EUR/TL yatırımcılarının merakla beklediği TCMB faiz kararına. TCMB, üzerinde tüm ekonomistlerin ve finans kuruluşlarının ortak kanaate vardığı faiz artışıyla ilgili kararını verdi. Tüm faizlerde artışa gitmesi beklenen TCMB bunu yapmadı. Faiz koridorunun üst bandı olarak nitelendirilen gecelik faiz oranı 75 baz puanlık artışla %8.50’den %9.25’e yükseltilirken, geç likidite borç verme faizi 100 baz puanlık artışla %10’dan %11’e güncellendi. Politika faizi, bir hafta vadeli repo ihale faizine ve alt banta ise dokunulmadı.

Açıklanan kararın öncesi 3.74 seviyesinde seyreden Dolar/TL kararın açıklandığı ilk anlarda yaklaşık 900 pipslik yükselişle 3.83’e kadar spike yaptı. Euro ise 4.10’lara kadar yükseldi. Ardından ilerleyen saatlerde 3.75’lere kadar geri çekilmeler yaşandı. Merkez’in özellikle politika faizine dokunmaması sürpriz olarak algılandı. Ancak zaten bir süredir ihale açmadığı haftalık repo faizinde değişikliğe gidilmemesi pek önemsenecek bir durum olmadı.

Merkez’in alt bant yerine üst bantta değişikliğe gitmesi, artık sadeleştirme adımlarından vazgeçildiğini ve olası olağanüstü kur hareketlerinde gerekli müdahale için kendisine daha geniş bir alan açmak istediği söylenebilir. Ayrıca sıkılaştırma adımlarına devam edileceği ve bunun için tüm politika araçlarının kullanılacağı, enflasyonun ilerleyen aylarda kur etkisi nedeniyle yükselme ihtimaline karşın yakından takip edileceği, ayrıca toplam talep artışının da enflasyona düşüş yönünde etki yarattığı TCMB karar metninde yer alanlar oldu. 3.77 üzerinde hareket eden Dolar/TL için 3.80 – 3.83 – 3.85 takip edilebilecek direnç seviyeleri iken kritik 3.75 – 3.76 bölgesi aşağı yönlü geçildiği takdirde 3.73 ve 3.71 yeni hedefler olabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.