Gündemde FED Ve Yükselen Dolar Var – 13 Haziran 2018

Haftanın üçüncü işlem gününe gelindiğinde piyasalarda volatilite iyice artıyor. Özellikle bugün gözler ABD tarafında FED’ in faiz kararında olacak. TSİ 21.00’da açıklanacak kararda beklenti FED’ in faizleri 25 baz puan arttıracağı yönünde. Fakat sonrasında FED Başkanı Powell basın toplantısında piyasalar ile ilgili açıklamalarda bulunacak. Bu açıklamalar esnasında tabi ki en çok dikkat etmemiz gereken konu olası dördüncü faiz artışına dair sinyaller. FED daha öncesinde yapmış olduğu açıklamalarda bu yıl üç tane faiz artırışı beklediğini belirtmişti. Bu konuyla paralel olarak geride bıraktığımız günde ABD tarafından Enflasyon rakamlarını karşılamıştık. Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi yıllık bazda beklendiği gibi %2.2, aylık bazda ise %0.2 olarak beklentilerin üzerinde geldi. Bu rakamlar dördüncü faiz artışına dair olumlu gelişmeler olabilir. Zira FED’ in daha öncesinde de belirttiği gibi Enflasyonda hedef %2.0 üzerinde kalıcılık.

Tüm bu gelişmelerin ışığında yurt içi piyasalara bakarken seçimlerin yaklaşması ile birlikte belirsizlik ortamının biraz daha sürdüğünü görmekteyiz. Bugüne baktığımızda ise TCMB’nin geçen haftada ki piyasaya müdahaleleriyle ile birlikte 4.45 seviyelerine kadar geri çekilen Dolar, biraz olsun güçlenen Dolar endeksi ve ABD tahvilleri ile birlikte, yeni günde de oldukça güçlü görünüyor. Bugün Sanayi Üretimi rakamlarını karşılıyor olacağız. Özellikle iyi gelen büyüme verisinden sonra açıklanacak olan bu veri önümüzde ki günlerde ki büyüme tahminlerine ışık tutabilir. Pariteye baktığımızda ise 125 baz puanlık faiz artışı öncesin de ki seviyelere yeniden geldik. Kritik 4.60 eşiğini de kıran USD/TRY 4.62 seviyelerinde fiyatlanmakta. Yukarı yönlü hareketlerin devamında ise 4.6446 seviyesi önemli direnç noktası olarak karşımıza çıkıyor. Geri çekilmelerde ise 4.5700, 4.5450 ve 4.4952 seviyeleri sırasıyla destek noktaları olarak değerlendirilebilir.

Avrupa bölgesinde ise Euro’nun yön bulma çabaları devam ediyor. İyi gelen PMI verileri ve İtalya’da ki siyasi belirsizliğin bir nebze olsun son bulması ile birlikte paritede 1.18 kritik seviyesinin üzerinde fiyatlanmalar izledik. Fakat  EUR/USD,  dün gelen kötü ZEW Ekonomik Hissiyatı rakamları ve olası FED’in faiz artışı beklentisini fiyatlamaya başladı ve 1.1733 seviyelerine kadar geri çekildi. Perşembe günü ise Euro için oldukça kritik. Bu sefer sahneye Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi çıkacak ve faiz kararını açıklayacak. Faizde herhangi bir değişiklik beklenmezken Draghi’nin sonrasında yapacağı basın toplantısında Euro varlıklarında hareketlilik oldukça artabilir. Teknik açıdan bakacak olursak 200 günlük HO olan 1.20 seviyesinin hala altında fiyatlanmalar devam ediyor. Bu seviyenin altında ki fiyatlamaların devam etmesi yukarı yönlü atakların sınırlı kalmasına neden olabilir. Yukarı da ise 1.1791 ve 1.1838 seviyeleri önemli dirençler. Geri çekilmelerde ise 1.1715 ve 1.1686 seviyeleri aşağıda ki önemli destekler.

GBPUSD

XAUUSD

USDJPY

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.