İngiltere Avrupa Birliği’nden Çıkıyor Mu?

İngiltere Başbakanı David Cameron bu sabah merakla beklenen AB konuşmasını gerçekleştiriyor.

Güncelleme: Beklediğimiz gibi Cameron’un konuşmasına piyasa GBP açısından olumsuz bir tepki vermedi. Sonrasında çok iyi istihdam verileri ve sürpriz içermeyen faiz toplantısı tutanakları ile GBPUSD atak yaparak 1.5880 seviyesine kadar yükseldi.

İngiltere Başbakanı David Cameron bu sabah merakla beklenen AB konuşmasını gerçekleştiriyor. Cameron AB üyeliği için Evet-Hayır şeklindeki referandum için yeşil ışık yakacağı konuşması İngiltere için de tarihi önemde olacak.

Konuşmanın uzun süredir beklendiği ve öncesinde sızdığı için etkisinin büyük olmasını beklememek lazım. Ayrıca Cameron tutup da yarın için bir oylama tarihi belirlemeyecek.

Eğer olur da sonraki seçimi partisi (2015) kazanırsa 2017’de böyle bir referandumun yapılacağı sözünü verecek.

Bu durum daha çok kendi partisi içindeki AB muhaliflerini susturmaya yönelik bir hareket. Referandum tarihini şimdiden alamamasının sebebi ise koalisyon ortağı liberallerin AB üyeliğine tamamen bağlı olmaları. Yani aksi bir durum olsaydı koalisyon dağılırdı. Zaten Cameron da AB üyeliğine karşı değil ve referandum durumunda AB’de kalınmasını savunan bir kampanya yürütecek.

2015 seçimleri için de bu durum mevcut koalisyonun varlığını oldukça zora soktu ve zaten seçimleri Cameron’un muhafazakar partisinin değil İşçi Partisi’nin kazanacağı tahmin ediliyor.

Yani şu anda İngiltere’nin AB’den çıkması hiç yok olmasa da bile oldukça küçük bir ihtimal.

11.30’da gelecek İngiltere Merkez Bankası faiz toplantısı tutanakları ve istihdam verileri GBP açısından daha önemli olacak. GBPUSD şu anda 1.59 seviyesinin hemen üstünde ve herhangi bir toparlanma işareti vermiyor.

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.