GBP İşlemcileri; Yeni Başkanınız Bugün Sahnede

İngiltere Merkez Bankası’nın yeni merkez bankası başkanı Mark Carney bugün 11.45’te İngiltere’de parlamentonun önüne çıkacak

Güncelleme: Carney özetle fazla topa girmedi ve nominal GSYH hedeflemesi hakkında muğlak kaldı, “çıta yüksek ama tartışılması iyi” dedi. Enflasyon hedefini değiştirmek konusunda isteksizdi.

“BOE’nin olağandışı tedbirlerden çıkışı tasarlaması lazım” söylemi ise piyasanın beklediğinden çok daha şahince olunca GBPUSD sert yukarı tepki yaptı ama çıkışı tasarlamakla parasal gevşemeden çıkmak farklı şeyler olduğu için piyasa aldıklarının bir kısmını geri bıraktı sonrasında ve GBPUSD 1.5770 direncinden tekrar 1.5720’ye geriledi.

İngiltere Merkez Bankası’nın 1 Temmuz’da göreve başlayacak yeni merkez bankası başkanı (ve Kanada Merkez Bankası’nın şimdiki başkanı) Mark Carney bugün 11.45’te İngiltere’de parlamentonun önüne çıkacak ve 3 saat boyunca kendisine yöneltilecek soruları karşılayacak.

Daha önceki raporlarımızda da paylaştığımız gibi Carney’in Aralık’taki açıklamaları GBP’yi olumsuz etkilemeye başlamıştı.

Carney, enflasyon hedefini esneterek enflasyonla büyüme hedeflerini karıştıran bir politika konusunda açıklamalar yapmıştı. İngiltere için konuşmamış olsa da yeni görevini düşünerek piyasa bunu Carney’in İngiltere Merkez Bankası’nın başına geçince uygulayacağı politika olarak düşünmüş ve GBP satmaya hız vermişti.

Carney’in bahsettiği “nominal GSYH hedeflemesi” geçici bir süreliğine de olsa daha yüksek enflasyonu içerdiği için böyle bir politika ultra gevşek para politikası olarak nitelendirilebilir.

Bugün dikkat edilecek konu Carney bu konunun ne kadar üzerinde duracak, ya da üzerinde duracak mı… Görev süresine 5 ay kala kartlarını kapalı tutmayı da seçebilir ya da “nominal GSYH” hedeflemesini tartıştırmak adına bugün bazı ip uçları da ortaya atabilir.

Draghi öncesi Carney’in konuşmasının GBP’de hareket getireceği kesin gibi, GBPUSD’nin 1.5630-75 bandı Carney ile terk edileceğe benziyor bugün. Biz de Döviz Destek olarak anlık takip ve analizle bu hareketliliği fırsata çevirmeye çalışacağız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.